Вчора, 24 лютого в Галереї сучасного мистецтва УКУ у Львові (вул. Козельницька, 2а, цокольне приміщення) відкрилася експозиція одеської художниці Альбіни Ялози. Триватиме експозиція «Високий друк» до 20 квітня 2015 року.
Основна частина виставки – львівські видання: книги друкарні Львівського Успенського братства, яка діяла з 1591 до 1939 р., найактивнішої львівської приватної друкарні Михайла Сльозки (1638–1670) та найновіші (2014-2015 рр.) – ліногравюри Альбіни Ялози.
Ця експозиція – традиційний спільний проект Галереї сучасного мистецтва УКУ та «Я Галерея» Павла Гудімова. Організатори підкреслюють, що дана виставка – це «діалог» стародавніх експонатів та нових мистецьких творінь. Цього разу такими «давніми» витворами мистецтва є стародруки XVII-XVIII ст, які музею УКУ подарував колекціонер Іван Гачко. Сучасність представляють роботи Альбіни Ялози.
«Коли Андрій Курочка (директор Галереї УКУ) показав мені стародруки, які є в колекції УКУ – я зрозумів, що ці стародруки є частиною того ж діалогу, що і роботи Альбіни Ялози, які тут представлені», – розповів Павло Гудімов.
Альбіна Ялоза працює в техніці ліногравюра (опукла гравюра, створювана вирізуванням малюнка на лінолеумі). Серед робіт художниці особливу увагу заслуговує серія «По той бік»: представлена десятьма роботами, на яких зображений торс з трьома цвяхами всередині. На кожній з робіт цвяхи знаходяться в інших місцях. Як розповіла сама мисткиня, до цього її надихнуло споглядання за реставрацією дерев’яного Христа, коли під час роботи було виявлено три гвіздки в його тілі. Відтак кожна з її робіт – це зображення «живого» тіла, в якому «інородні» тіла рухаються.
Також в експозицію включено стародруки із фонду Музею УКУ. Гравюри XVII-XVIII ст. зі сценами «Хрещення», «Розп’яття», «Вознесіння», вступаючи в діалог з сучасним мистецтвом, розкривають свою композиційну та ідейну гармонію. Відтак, незважаючи на більш ніж тристалітній інтервал, обидві частини проекту складають цілісний і завершений взірець «Високого друку».
Відкриття виставки відвідав і Президент УКУ вл. Борис (Ґудзяк). Для себе він зауважив, що ці роботи змушують задуматися і співставити свої перспективи.
Це вже четверта виставка в стінах Галереї сучасного мистецтва УКУ з моменту її відкриття.
За матеріалами: ucu.edu.ua