Василіяни просять повернути Почаївську Лавру «законним власникам»

Голова Тернопільської обласної ради та представники Провінції Найсвятішого Спасителя Отців Василіян в Україні обговорили майбутнє Почаївської Лаври, зокрема можливості повернення її  УГКЦ. Про це Василіяни повідомили на своїй фейсбук-сторінці. 
 
Під час зустрічі, що відбулася в Тернопільській обласній раді у четвер, 2 лютого 2023 року, голова Тернопільської облради Михайло Головко та ієромонахи Йоан (Школик), ЧСВВ, протоігумен, і Йосиф (Кралька), ЧСВВ, радник протоігумена, обговорили питання приналежності культурно-релігійного паломницького центру Почаївської Свято-Успенської лаври. Зокрема, отці висловили позицію Василіянського Чину, згідно з якою ченці монастиря добровільно прийняли єдність із Римом і з 1712 по 1831 рік святиня належала до унійної греко-католицької Церкви та була осідком головного настоятеля Чину – протоархимандрита, а до іншої конфесії була переведена насильно.
 
Протоігумен Йоан також передав лист Блаженнішого Святослава, Глави УГКЦ, про повернення святині в лоно Української греко-католицької церкви.
 
Як зазначили представники Василіянського Чину, ця святиня є осередком пробудження ідентичності українського народу, символом відродження української Церкви; її розквіт припав саме на період ХVІІІ-ХІХ століття, адже в цей час побудовано Успенський Собор, храм Іова Почаївського, корпуси монастиря, Архиєрейський дім. В 1773 році Папа Климент XIV коронував Почаївську чудотворну ікону Пресвятої Богородиці, а в монастирській друкарні у той час, ще раніше, ніж «Енеїда» Івана Котляревського, видавалася література розмовною українською мовою. 
 
Відтак з метою пошуку справедливого розв’язання питання Лаври і шляху об’єднання представники Провінції Найсвятішого Спасителя отців Василіян в Україні висловили пропозицію денонсувати договір про оренду заповідника із теперішнім орендатором, укладений на термін до 2054 року, та повернути будівлі святині законним власникам – тим, котрі зводили споруди та надали головний імпульс розвитку монастиря.
 
Голова Тернопільської обласної ради зазначив, що, враховуючи офіційну думку УГКЦ щодо цієї проблеми, найпершим завданням вважає необхідність заборонити московський патріархат в Україні. А вже згодом держава через відповідні міністерства в діалозі зі суспільством визначить, яку саме власність повертати якій конфесії, щоб досягнути справедливого рішення.