Важливі факти про просфору, які варто знати кожному

Цікавими фактами про просфору поділився на своїй фб-сторінці протоієрей Іван Назарик.

Просфорá – спеціальним чином спечений хліб, який використовується для здійснення таїнства Євхаристії.
Просфора перекладається з грецької як «приношення». У стародавній Церкві хліб для здійснення Літургії приносили як свій дар Богові ті, хто приходив в храм в недільний день для участі в Літургії, тобто всі християни громади.
Просфора зображує хліб Таємної Вечері, який Христос розділив між своїми учнями: І, взявши хліб і вчинивши подяку, поламав і дав їм, проказуючи: Це тіло Моє, що за вас ламається; Це чиніть на спомин про Мене (Лк 22:19). Так було встановлено таїнство Євхаристії, де християни під виглядом хліба і вина куштують Тіло і Кров Спасителя і стають єдині з Ним. Участь в цьому таїнстві – необхідна умова перебування в Церкві для кожного християнина.
Проскомидія – перша частина Літургії, під час якої з хліба (у вигляді просфор) і вина готується речовина для Євхаристії.
Для здійснення літургії використовується 5 великих просфор.
1. Агнична просфора.
Велика просфора з хрестом і печаткою IC XC NIKA. З неї спеціальним ножем – копієм – вирізається Агнець – хліб кубічної форми.
Під час звершення Літургії Агнець стає справжнім Тілом Христа.
Невикористана частина агничної проскури називається антидор. За звичаєм його роздають віруючим після закінчення Літургії.
2. Богородична просфора.
Велика просфора з печаткою МАРІЯ або образом Богородиці. На проскомидії з її верхньої частини виймається частка трикутної форми і кладеться на спеціальне блюдо – дискос – поруч з Агнцем.
3. Дев’ятичинна просфора.
Присвячена святим. Виймається 9 частинок в пам’ять: Іоанна Хрестителя; пророків; апостолів; святителів; архідиякона Стефана і мучеників; преподобних; безсрібників; Іоакима і Анни, Мефодія і Кирила, князя Володимира і всіх святих; а також святого автора літургії, яка буде служитися: Іоанна Златоустого або Василія Великого.
4. Просфора за здоров’я.
Призначена для виймання двох частинок за всіх, хто братиме участь в Літургії, священнослужителів, які служать Літургію, державу і народ.
5. Заупокійна просфора
Із її верхньої частини береться одна частинка за всіх померлих православних християн.

Частинки, вийняті (тобто вирізані) з просфор на проскомидії, зображують всю повноту Церкви. Священик кладе частки на спеціальне блюдо – дискос. У центрі розташовується Агнець – Христос, праворуч і ліворуч від нього частки Богородиці і всіх святих, по краях – частинки, вийняті за всіх живих і померлих православних.
Частинки з невеликих просфор, тих, що після Літургії роздають віруючим, священик також виймає під час проскомидії. В цей час він молиться за здоров’я і за упокій тих людей, записки за яких були подані до початку Літургії. Під час читання імені з просфори виймається частка, що символізує конкретну людину, і кладеться на дискос. Наприкінці Літургії священик зі словами “Омий, Господи, гріхи тих, що тут поминалися Чесною Кров’ю Христа Твого” зсипає всі ці частинки в Чашу з Кров’ю Христа.

Божого благословення всім нам!

З фб-сторінки протоієрея Івана Назарика