Владика Матфей: «Шлюб – це безперестанне жертвування собою заради іншого»

Шлюб – першооснова сім’ї. Шлюб – це священна обітниця між чоловіком і жінкою. У своєму посланні апостол Павло говорить: «Чоловіки, любіть своїх жінок, як і Христос полюбив Церкву й видав себе за неї» (Ефесян 5,25). А в іншому місці він нагадує нам, якою має бути справжня любов, кажучи: «Любов – довготерпелива, любов – лагідна» (1 Кор.13,4). Що таке шлюб? Чи дає Церква благословення на другий шлюб? Чи можливий третій шлюб? На ці питання відповідає єпископ Володимир-Волинський і Турійський ПЦУ Владика Матфей:

«Вінчання – це Таїнство перед Богом. Тобто, воно встановлене Богом, і, звичайно, що коли ви маєте намір взяти шлюб, то повинні усвідомлювати, що не може бути побутових чи повсякденних причин для того, щоби пізніше розлучатися. Дійсно, Церква встановила, що розлучення можливе, але це тільки, як по людській немочі, розлучення можливе тільки у тих випадках, коли можуть бути набагато серйозніші і трагічніші наслідки. Це можливо тоді, коли люди, які вже не люблять одне одного, продовжують залишатися в шлюбі. Нам відомі такі випадки, коли для того, щоб одружитися другий раз, подружні пари вдавалися до замовного вбивства. Вони йшли на такий великий гріх, як вбивство тільки для того, щоби стати розлученими і мати можливість взяти шлюб другий раз. Адже відомо, що коли помирає чоловік чи дружина, відповідно, коли залишається вдівець чи вдова, то вони можуть знову брати шлюб. Апостол Павло каже: «Я бажав би, щоб усі люди були, як я» (1 Кор.7,7). Тобто, щоб ви не вступали повторно в шлюб, адже тим самим ви порушуєте ті обітниці, які ви даєте при створенні своєї сім’ї. Тому апостол каже, що краще залишатися в тому стані, в якому, по волі Божій, опинилася людина.

Чому Церква дає благословення на другий шлюб? А через людські немочі. Церква дає благословення на другий шлюб для того, щоб люди не грішили, щоб вони не впадали у ще більш тяжкий гріх, зокрема у гріх блуду. Тоді Церква вважає за краще дати благословення на другий шлюб. Бувають різні випадки, але ми даємо другий шлюб у випадку, коли чоловік і жінка розведені державним шлюбом, коли вони не живуть разом, коли вони мають роздільне домогосподарство і не виховують спільно дітей. Якщо між чоловіком і жінкою немає любові, немає спільного життя, то навіщо мучити одне одного? Тоді  Церква дає благословення на другий шлюб, але тільки у тих випадках, коли це реально уже, як результат. Шлюб – це завжди тяжка праця і чоловіка, і жінки. Якщо думати, що все буде спускатися з неба і ні над чим не потрібно працювати, – це помилкова думка, тому що шлюб, як я вже сказав, – це завжди тяжка праця. Ви ж для чогось вінчалися? Значить, що ви любили одне одного, ви бачили добрі якості одне одного, які давали вам можливість створити сім’ю, які давали вам можливість народити дітей, які давали вам можливість виховувати їх. Якщо опустити руки і сказати, що нічого не вийшло у цьому житті і треба розбігатися, то це звучить, як гріх марнославства. Адже я не стараюся для того, щоби було краще, щоби було так, як заповідав Бог, а, натомість, я хочу свого партнера у шлюбі переробити на свій лад.

Шлюб – це завжди праця. Шлюб – це завжди молитва. Шлюб – це безперестанне жертвування собою заради іншого. Якщо в сім’ї це є взаємопов’язано ще і з повагою і любов’ю, тоді такий шлюб є справді міцним. Ну, два рази Церква дозволяє взяти шлюб, якщо єпископ дає розлучення. Адже розлучення дає тільки правлячий архиєрей на території, де ви проживаєте. І якщо вже крайній випадок, то буває благословення третього шлюбу, але це вже крайній випадок. Повинні бути певні обставини для того, щоб єпископ благословив повторне вінчання. Але це вже не є благословення сім’ї. Якщо ви відкриєте чин друговінчаних, то ви побачите, що там вже немає того, як накладання вінців, як благословення для сім’ї. Тому це є благословення фактично для подружнього життя. Тобто, вже немає тих молитов, немає накладання вінців, а звичайне благословення Церкви на подружнє життя, тому що це робиться тільки раз. Для того, щоби був мир, щоб не виникало духовних протиріч, Церква дозволяє і благословляє чин другого шлюбу. Але, знову таки, це не може вирішувати сам священик. Це навіть не розвінчання, а єпископською владою знімається благословення шлюбу. Розвінчання, як такого, ніяк не буває. Адже вас не ведуть до Церкви, не знімають урочисто корони, не кажуть, що ви вже розвінчуєтеся. Ні…Єпископ дає благословення для того, щоби не було ще більшого гріха. Ми це повинні усвідомлювати. Це не розвінчування, а констатація факту, що ви не живете тим подружнім життям, яким ви повинні були жити і проходити всі ті іспити свого життя, які вам посилалися. Тому два рази і тільки з дозволу і благословення єпископа. І це вже, як виняток. Ви повинні пам’ятати про це».

Підготувала Юліана Лавриш

За матеріалами передачі «Запитай у Архіпастиря», спільного проекту інформаційного відділу та відеоканалу «Володимир Православний» Володимир-Волинської єпархії ПЦУ