Владика Матфей: «Свою душу людина повинна лікувати через молитву, піст і покаяння»

У Посланні до Корінтян апостол Павло каже: «Чи ж не знаєте, що неправедні Царства Божого не успадкують? Не обманюйте себе! Ані розпусники, ані ідолопоклонники, ані перелюбники, ані розгнуздані, ані мужоложники, ані злодії, ані зажерливі, ані п’яниці, ані злоріки, ані грабіжники – Царства Божого не успадкують» (1 Кор.6,9-10). Чи визнає Церква алкоголізм, як хворобу? Чи може Бог простити п’яницю? На ці питання відповідає єпископ Володимир-Волинський і Турійський ПЦУ Владика Матфей:

«Медициною визнано, що алкоголізм – це хвороба. Чи визнає Церква алкоголізм, як хворобу? У Посланні до Корінтян апостол Павло перелічує грішників, які не унаслідують Царства Божого. Так, серед них також є і п’яниці. Значить алкоголізм, як гріх, для багатьох поколінь вже був відомий. Тоді ми повинні зрозуміти, що таке алкоголізм, і як до нього ставитися? Алкоголізм визнаний медициною, як хвороба. А яка це хвороба? Це хвороба виліковна. Щоб вилікуватися від цієї хвороби, перш за все, має бути присутнє бажання людини, коли вона поставить бар’єр для гріха, і скаже, що буде його уникати, тобто каятися, виправлятися. Тоді Господь прощає. Так, людина шукає прощення в Церкві, бо Церква – інституція Божа. Бог, дивлячись на наші плоди, через своє милосердя прощає нам наші гріхи. Чи може Він простити п’яницю? Звичайно, що може, якщо п’яниця кається у своїх гріхах. Людина має виправлятися, не споживати більше п’янкого напою. Таким чином вона може змінити своє життя. Церква приймає покаяння людини, яка визнає свої гріхи і кається в них.

Тому Церква до будь-якого гріха ставиться, як до хвороби душі. Тілесну хворобу лікують лікарі, а свою душу людина повинна лікувати через молитву, піст і покаяння. Церква ставиться до алкоголізму, як до будь-якого іншого гріха. Обжерство – це також гріх. Його лікують, як медичним шляхом, так і через молитву, піст і покаяння. Але перелом повинен настати в свідомості самої людини. Якщо вона не перебудує свою свідомість, тоді їй буде важко змінитися духовно. Отже, існує як фізичне оздоровлення, так і духовне. Інколи буває так, що людина, як то кажуть, може зірватися, якщо вона не відчуває підтримки своїх ближніх і рідних. Дуже важко лікуватися, якщо вони не допомагають цій людині. Сама вона може і не справитися. А в духовному житті людина не справиться без молитви, без допомоги Божої. Апостол Павло каже: «Кожний, хто призове ім’я Господнє, спасеться» (Рим.10,13). Потрібно призивати ім’я Боже для того, щоб страсті відходили від людини».

Підготувала Юліана Лавриш

За матеріалами передачі «Запитай у Архіпастиря», спільного проекту інформаційного відділу та відеоканалу «Володимир Православний» Володимир-Волинської єпархії ПЦУ