Як стати святим: 5 порад

Останні дві неділі були присвячені вшануванню всіх святих. Мабуть, у багатьох із нас виникало питання: «Як же стати святим?» Відповідь на нього водночас і проста, і складна. Адже єдиної інструкції набуття святості просто не існує. Та й більше того, ніхто із тих, кого ми зараз зображаємо на іконах, ніколи не ставили для себе такої мети. Усі вони намагались жити за заповідями Божими і тим самим наблизитись до Господа. Все це було їх природною рисою, а не лицемірним виконанням приписів закону заради майбутньої винагороди, як це робили старозавітні фарисеї. Споглядаючи життя святих та подвижників, можемо виробити декілька порад про те, як же все-таки стати святим людям ХХІ століття.
 
1. НАВЧИТИСЬ ЛЮБИТИ
 
Любов – це основна і найголовніша заповідь християнського життя. Усі святі жили любов’ю, наповнювали нею свою душу і ділились нею з усіма, хто траплявся на їх ньому життєвому шляху. Тому, щоб стати подібними до них, кожному із нас також необхідно навчитись любити. Хоча це і важко, але можливо! Головне зробити перший крок і впустити в свою душу цю величну і основоположну чесноту. Коли ж вона наповнить усе наше єство, то водночас зробить нас ближчими до самого Бога, який за словом Писання, є любов, і хто перебуває в любові, той перебуває в Бозі, і Бог перебуває в ньому (1 Ін. 4; 16).
 
2. ЖИТИ ЗА ЗАПОВІДЯМИ БОЖИМИ
 
Навчитись любити, або принаймні спробувавши це робити, кожному стане легше виконувати й інші Божі повеління. Господні заповіді – це та основа, той надійний фундамент, на якому, власне, і має бути побудоване все наше життя, усі наші відносини між іншими людьми. Кожна із них є своєрідним дороговказом на шляху до небесних осель нашого Творця. Саме у цих оселях сьогодні перебувають усі святі. Кожен з них вповні втілив Божі заповіді у своєму житті. Тому, щоб разом із ними прославляти Бога у вічності святих, потрібно слідувати їх шляхом. Не просто завчити 10 заповідей, а жити ними! Адже одне знання рецепту лікування, без його застосування, ніколи не подарує зцілення!
 
3. НЕ БОЯТИСЬ КАЯТИСЬ В ГРІХАХ
 
Безумовно, що слідувати шляхом, який описаний у попередніх двох пунктах, і ні разу не спіткнутись, в апріорі, неможливо! Утім це не означає, що на якомусь із наших падінь, дорога до святості стає змарнованою, а райські оселі назавжди закриті для того, хто впав. Це зовсім не так! Адже усім нам дароване величне Таїнство Покаяння, в якому Господь, бачачи нашу щиру сповідь прощає усі наші гріхи та помилки. Так само, як Він робив це і усім святим, до яких зараз ми молимось. Вони так само падали на життєвому шляху, але вставали і йшли далі. І таких випадків чимало. Чого варто лише розповідь про зречення апостола Петра. Найревніший учень Христа, через страх перед людьми, зрікся свого Учителя, але, принісши покаяння Йому, згодом став первоверховним апостолом. Тим самим показавши усім нам, що милосердя Боже до грішників – безмірне! Тому, наслідуючи його, не біймось каятись у своїх гріхах, пам’ятаючи, що наше життя не комп’ютерна гра, де схибнувши одного разу, необхідно наново проходити програний рівень.
 
4. БІЛЬШЕ ДЯКУВАТИ І МЕНШЕ НАРІКАТИ
 
Кожного, хто йде шляхом служіння Богові, тобто виконує Його заповіді, неодмінно спіткають різні спокуси і випробування. Подекуди вони бувають настільки важкими, що людина починає розчаровуватись, а бачачи утіху і «благоденство» грішників, ще й нарікати на Бога. Така поведінка є неприпустимою для християн, що намагаються наслідувати святих. Усі святі не нарікали на Бога за різні труднощі, а навпаки дякували Йому за все, що траплялось в їхньому житті. Тому подібно до них і кожен із нас повинен дякувати за все добре, і навіть те, що нам здається злим і поганим. Потрібно пам’ятати, що усілякі негаразди послані для того, аби зробити нас сильнішими! Якщо ми з вдячністю і смиренням прийматимемо їх, як, наприклад, праведний Іов, то так само як і він отримаємо нагороду від Господа!
 
5. ЧАСТІШЕ МОЛИТИСЬ
 
Йдучи накресленим шляхом, кожен може відчути упадок сил. Відновити їх допоможе наша щира молитва до святих! Кожен із них, разом із усіма Ангелами, Пречистою Матінкою Божою і самим Господом, вболіває за нас і прагне нам допомогти стати кращим і досягнути вічного блаженства! Кожен святий розуміє наші страждання, а тому з радістю всі вони відгукуються на наші прохання. Тому ніколи не нехтуймо їх допомогою, а навпаки частіше молімось до них. І вони неодмінно допоможуть нам!
 
Підсумовуючи усе вище сказане, хочемо сказати, що стати святим може кожен, адже, як відомо, святими не народжуються – ними стають. Проте таке прагнення святості не повинно бути якоюсь сліпою метою, а має бути нашим звичним устроєм життя! Тільки тоді Господь прийме і нагородить наші старання.
 
За матеріалами Фейсбук-сторінки Дніпровської єпархії ПЦУ