Єрм. Юстин (Бойко) закликав говорити з Угорщиною мовою не емоцій, а наукових фактів

«Говорити з Угорщиною мовою не емоцій, але мовою наукових фактів» закликає відомий львівський священник-студит Юстин (Бойко). Для цього, на його думку, необхідно створити робочу групу для вивчення злочинів Угорщини щодо українського народу. Як вважає священник, напрацьована науково-історична база краще допоможе вести діалог з теперішньою угорською владою та обмежить вплив демагогів з обох сторін.

Про це отець Юстин (Бойко) розповів у відеоролику, який сьогодні опублікував у мережі «Фейсбук».

Ієромонаха вражає теперішня позиція Угорщини щодо України, особливо тому, що ця країна позиціонує себе як християнська, починаючи від її прем’єра Віктора Орбана.

«Очевидно, не можна вважати, що весь угорський нарід негативно налаштований до України у час цієї війни. Але, якщо в цей час, такий важкий для нас, вони на різний спосіб, подібно з росіянами, не бажають визнавати існування українського народу і його право на самобутність, значить нам треба в цьому напрямку працювати», – говорить єрм. Юстин.

Священник пригадує розповіді мешканців сіл Галичини, Закарпаття та Гуцульщини про події Першої світової війни, міжвоєнного періоду, Другої світової війни. Вони стосувалися поведінки Угорщини щодо українців, яка мала ознаки геноциду.

«Наприклад, під час Першої світової війни у хроніці монастиря студитів у Скнилові зберігся запис про те, що найжорстокішими в Першій світовій війні були саме воїни, які представляли Угорщину, тобто мадяри. Саме вони повбивали багатьох монахів, багатьох забирали в концтабір», – розповів єрм. Юстин.

Священник відзначає, що в періоді Першої світової війни існували концтабори для людей, які були не згідні з поглядами тогочасної мадярської влади. «В міжвоєнному періоді така сама історія. А якщо вже згадати Другу світову війну, ну то провід Угорщини прямо співпрацював з німцями, про що мало говориться, тобто співпрацювали з нацизмом».

Ієромонах закликає «дивитися вперед  і думати про те, як би ми поважно почали говорити з Угорщиною мовою не емоцій,  але мовою наукових фактів». На думку одного з обізнаних приятелів священника, «треба почати солідні наукові дослідження на тему наших відносин з Угорщиною, видавати архівні матеріали», які в значній частині на Закарпатті є малодослідженими або взагалі недослідженими.

«Я вірю в майбутнє Європи… Я вірю, що рано чи пізно ми знайдемо з такими сусідами, як угорці, на рівні владному добре порозуміння, але оскільки прем’єр Орбан декларується великим християнином і католиком, вже два рази запрошує Папу до себе, ну то відповідно давайте будемо говорити з урядом Орбана його мовою. Але мова богословська потребує також фактів. А на превеликий жаль, фактів ми не маємо, я маю на увазі виданих архівних матеріалів, дуже мало монографічних солідних опрацювань», – говорить єрм. Юстин.

Священник вважає, що «нормальні наукові напрацювання» україно-угорських стосунків першої половини XX століття в значній мірі нейтралізує вплив демагогів з обох сторін.

«Плюс завжди на цьому маніпулює третя сторона. А цією третьою стороною завжди є Росія і “рускій мір” і його ідеологія. Хотів би пригадати всім, що “головний міністр зовнішніх справ” Московського патріархату Іларіон Алфєєв, який нібито був знятий зі своєї посади… є переведений нікуди інше, але тільки до Угорщини. І це не є просто так. Він переведений для того, щоби там через нього вливалися гроші для дестабілізації як угорсько-українських відносин, так і для дестабілізації ситуації в Закарпатті».

Також читайте: Єрм. Юстин (Бойко): «Випадок з алкогольним супермаркетом показав морально-духовну слабкість Львова»

Єрм. Юстин (Бойко): «Багато монастирів, які колись були наповнені, сьогодні пустіють»