Європейська та українська ідентичність: Хто ми?

 У вівторок, у другий день XV Екуменічного соціального тижня, говорили про європейську та українську ідентичності. В цьому контексті спікери роздумували, як сьогодні Україна впливає на Європу, і яке місце наша держава посідає в європейському просторі. 

Подаємо основні тези дискусії Ярослава Грицака, українського науковця, історика та публіциста. 

Європейська та українська ідентичності міцно пов’язані між собою, де українська ідентичність є результатом європеїзації простору. Поділ Європи на Захід та Схід ставить під сумнів українську європейськість, мовляв, східні регіони є недостатньо європейськими. На це вплинуло те, що Україна була захована за  російською культурою та історією. Але за останні 15 років, а зокрема останні 7 місяців, ця риторика змінилась. Тепер жоден європейський політик не має сумніватись, що українці мають європейську ідентичність. Українці навіть більше європейці, ніж самі вихідці європейських країн.

Україна стане на європейський напрям, якщо східні та південні області також підтримають цей курс. Бомбардуючи Україну, зокрема Харків та Одесу, путін таким чином знищує російську ідентичність та скріплює українську з європейською. Прагнення українців приєднатися до Європи – це гарантія, що не відбудеться напад  зі сусідніх сторін.  

Формувати нову європейську ідентичність треба з емпатії, солідарності та любові. Європа вже давно втратила відчуття теплоти людських стосунків. Саме Україна має цей дар. Однак – як про це розповісти. Питання української ідентичності  –  це питання, яке торкає саму глибину, І знайти відповідь – завдання філософів та богословів, які ще не силі розв’язати проблему. Я бачу, як цю війну аналізує Папа Римсьмкий, і це не те, чого ми хочемо. Папа не відчуває України.

Особливість Європи у тому, що вона має формулу сталого розвитку – проєкт модернізації як реакція на кризовість: коли після кожної кризи Європа знову виходила на рівень розвитку. Закони цього проєкту полягають у гідності та у свободі. Сьогодні ж існує загроза, коли країни, подібні на європейські, відмовляються від цієї формули.  Лицемірством є думка, що економічну свободу можна купити шляхом політичної несвободи. Необхідно повернути взаємозв’язок політичної та економічної свободи, збереження гідності та свободи людини. 

Жахливою помилкою Європи було не прийняти свого часу Туреччину до європейської унії.  Відтак, ймовірно, зараз не було би Ердогана в Туреччині, а в росії – путіна. Україна може дати новий подих Європі, якщо вона стане членом союзу. 

Ми маємо різні ієрархії ідентичності. Деякі з них можуть витісняти одна одну або ж взаємодоповнювати. Ідентичності є стійкими та успішними в тому випадку, якщо вони інклюзивні, а не ексклюзивні. Чим більше категорій можемо включити в українську ідентичність – тоді вона наповнюється життєдіяльністю. Натомість українська та європейська ідентичності не можуть існувати порізно,  вони мусять взаємоіснувати. 

Ділимось короткою, але влучною думкою Олів’є Абеля, професора Інституту протестантської теології у Франції. 

У серці Європи має знаходитись солідарність. Європа зараз не в найкращій ситуації. Я  насправді  досі не знаю, хто такі європейці, але вони лицемірять у тому, що заявляють себе демократами, але дорікають недемократам за їхню іншу ідеологію, хоча ці люди є захисним щитом європейців. Європейська політика толерує таку поведінку. Тому існує загроза, що зараз ті, хто нас захищають, можуть згодом стати нашими ворогами. 

Найбільш європейською країною з усіх, на мою думку, є Україна.  Адже ця держава спричинила колосальні зміни на європейському напрямку. 

• Важко вести війну проти ворога, який не поділяє нашої етики. Однак не маємо дозволити росії якось нас образити. 

Підготувала Наталя Стареправо