У четвер, 29 жовтня, у Мілані відбулася церемонія офіційної передачі «Дому Дон Боско» салезіянській монашій спільноті м. Винники (УГКЦ). «Дім Дон Боско» впродовж півроку представляв Салезіянське Згромадження* на міжнародній виставці ЕКСПО-2015 в Мілані.
Спеціальний павільйон був єдиним під час виставки: він носить ім’я окремої особи, а не країни, більше того – Святого! Будівля символізувала Салезіянське Згромадження, родину богопосвячених осіб та широкий рух тих людей, які присвятили своє життя вихованню і євангелізації молоді. Тема павільйону о. Боско: «Виховувати молодь – енергія для життя».
З нагоди проведення міжнародної виставки ЕКСПО-2015 «Дім Дон Боско» відвідали близько 20 мільйонів осіб з різних куточків світу. В такий спосіб можна було ближче познайомитись зі Святим молоді та з його богопосвяченим стилем життя, яке було спрямоване для молоді – «щоб мали життя і мали його вповні».
Павільйон має назву «Дім», адже вся місія святого Івана Боско була націлена на виховання й піклування про молодь, на зростання родинного духу та добрих і міцних взаємин. Тож, «Дім Дон Боско» і надалі залишається духовним середовищем, багатим на людські, релігійні й християнські цінності; тут молоді люди можуть розпізнати власне покликання і вирощувати свої задуми та мрії; це мережа людських стосунків, що підтримуються через кожного, а суттєво через молоду особу; це поєднання планів і життєвого досвіду, які роблять наголос на тому, щоб бути відповідальним і бажати, аби світ став кращим.
Від самих початків планування участі Салезіян у ЕКСПО малося на увазі, щоби споруда не завершувала свого існування виставкою. Відразу було заплановано, що «Дім Дон Боско» буде подарований Салезіянам в Україні. Тож, 29 жовтня 2015 року цей Дім офіційно передали українським Салезіянам та, відповідно, дітям і молоді.
В урочистій церемонії передачі ключів від павільйону взяв участь о. Юрій Смакоус, Провінційний секретар Салезіян УГКЦ та настоятель салезіянської спільноти Молодіжного центру св. Івана Боско у Львові. На завершення урочистості звучали слова подяки організаторам та жертводавцям – випускникам салезіянський шкіл й осередків, що до цього долучилися.
«Від імені українських Салезіян та нашої молоді хочу подякувати за цей дарунок. «Дім Дон Боско» продовжить свою місію в українських Винниках, куди буде перевезений в наступних місяцях. Він буде розібраний та зібраний знову у салезіянській ораторії м. Винники та використовуватиметься для християнського виховання дітей і молоді. Отці Салезіяни цього літа зібрали у Винниках близько 400 дітей на «Веселі канікули» і дуже потребують цього будинку.
«Дім Дон Боско» та сам святий педагог були символічними представниками нашої країни на міжнародній виставці ЕКСПО-2015, адже Україна через воєнні дії та важку ситуацію, пов’язану з цим, не змогла взяти участь у цій події світового рівня», – розповів о. Юрій Смакоус.
В Україну павільйон отця Боско прибуде в лютому-березні 2016. Постійним місцем його розташування буде м. Винники. Саме там, у салезіянській ораторії, ця споруда продовжуватиме виконувати свою місію: дому, школи, ігрового майданчика й духовного середовища. Пріоритетними матеріалами, що були використані для «Дому Дон Боско», є деревина, сталь і натуральні тканини. Структурні частини стелі, підлоги і велика частина зовнішнього покриття зроблені з дерева. Частини фундаментів і опор виготовлені зі сталі, а зовнішня конструкція із матеріалів, що містять натуральні волокна.
Довідка:
Святий Іван Боско – засновник Салезіянського Згромадження. Народився на півночі Італії у 1815 році. Будучи дитиною, пережив смерть батька, і саме це допомогло йому краще зрозуміти всіх тих бідних і знедолених юнаків, яких огорне своєю батьківською любов’ю. Щоб цілковито посвятити себе спасінню молоді, вирішив стати священиком. Розробив свій метод виховання, що базується на взаємному розумінні, повазі та любові, саме тому його виховна система є універсальною у праці з дітьми й молоддю. 1 квітня 1934 року, в день Воскресіння Господнього, Папа Пій XI проголосив його святим, а згодом Папа Іван Павло ІІ назвав отця Боско «батьком та учителем молоді». Цього року Салезіянська Родина святкує ювілей двохсотріччя з дня його народження (1815-2015).
____________
*Салезіяни – монаше Згромадження, яке є третім за чисельністю в Католицькій Церкві і присутнє у 130 країнах світу. Згромадження продовжує місію свого засновника о. Івана Боско – працює задля всебічного розвитку молоді на основі християнської віри і моралі. Сьогодні українські салезіяни є у Львові, Дніпропетровську, Ужгороді, опікуються молодіжними позашкільними центрами виховання і дозвілля (так звані «ораторії»), двома навчальними закладами (Гімназія Блаженного Климентія Шептицького, професійно-технічний Молодіжний навчальний центр ім. о. Боско), Родинним домом «Покрова» для дітей сиріт та позбавлених батьківського піклування; з 1993 року проводять духовно-відпочинкові табори «Веселі канікули».