10 жовтня 2023 року для студентів Львівської православної богословської академії ПЦУ відбулася лекція, присвячена Всесвітньому дню обізнаності про перинатальну втрату. Про це навчальний заклад інформує на своїй фейбук-сторінці. Послухати лекцію прийшли студенти різних курсів, а також викладачі академії.
Тематичну зустріч провела директор Перинатального госпісу «Слід Життя» Юстина (Голубець) зі Згромадження Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії УГКЦ. Вона розповіла про поняття перинатальної втрати, а також про можливості підтримки тих, хто таку втрату переживає.
«Тема надзвичайно цікава і не просто актуальна – вона потрібна для майбутніх священнослужителів, тому що до кожного з нас приходять люди, і в житті кожного священника трапляються подібні випадки, коли дитинку треба похрестити, а є загроза життю; коли треба підтримати молодих батьків, які втратили дитину, або дитина є на межі життя і смерті. І тому сестра Юстина надзвичайно цікаво провела лекцію, яка перетворилася в діалог і підняла багато питань: як підтримувати ці молоді родини, як з ними треба спілкуватися», — розповів сайту «Духовна велич Львова» інспектор ЛПБА прот. Андрій Лотоцький.
Читайте також: У Львові вшанують пам’ять померлих новонароджених та ненароджених дітей
Фото: фейсбук-сторінка ЛПБА
Священник відзначив цінність прикладів, які розповіла сестра Юстина з власного досвіду — про те, як важливо зберегти життя, навіть якщо дитина має складний діагноз. У її діяльності бували випадки, коли діти, попри скептичні прогнози, народжувалися цілком здоровими, або ж проживали тільки короткий час, водночас батьки мали глибоке відчуття того, що здійснили своє покликання. «Студенти всі одноголосно відгукнулися після цієї зустрічі, що їм це корисно, потрібно — вони ж не тільки готуються стати священниками, але й чоловіками, тобто батьками, а ми не знаємо всього Божого Промислу щодо нас. Я впевнений, що такі зустрічі повинні відбуватися з молоддю не лише в семінаріях», – підкреслив він.
По темі: Сестра Юстина (Голубець): «Додаючи днів до твого життя»
Співробітник львівського офісу МГО HIAS Назарій Петрів, який допомагав з організацією лекції, зазначив, що жовтень є місяцем обізнаності про перинатальну втрату, а 10 жовтня відзначають Міжнародний день психічного здоров’я. Тому організація, користуючись співпрацею із навчальними закладами різних конфесій, вирішила провести таку інформаційно-навчальну лекцію на тему, яка стосується не лише психічного здоров’я, але й духовного супроводу. Тож із благословення ректора семінарії прот. Ярослава Ощудляка провести зустріч запросили саме сестру Юстину, яка в рамках діяльності Госпісу «Слід Життя» безпосередньо працює із родинами, що пережили перинатальну втрату.
«Фактично, ця лекція стала першим знайомством семінаристів з темою пренатальної втрати і втрати після народження. Тому що ця тема в Україні майже недосліджена, і можна порахувати на пальцях однієї руки фахівців, які працюють в цьому напрямку. Очевидно, що сестра належить до тих, хто а) досліджує цю тему; б) дійсно працює день за днем в цій ділянці та дотримується принципу толерантності, надконфесійності, і, власне, турботи про тих, хто пережив втрату, і також про ту особу, яка відійшла – якщо ми говоримо про дитину, яка народилася і померла після народження, або дитину, яка померла до народження», – зазначив Назарій Петрів.
Він підкреслив, що авдиторія виявляла жвавий інтерес: «В мене особисто були певні побоювання, чи вдасться нам донести цю інформацію, яка насправді дуже складна – це не дуже популярна богословська тема, але вона дуже практична. І я приємно вражений від запитань, від діалогу, який вдалося налагодити, і сподіваюся, що знання, здобуті під час цієї лекції, знадобляться майбутнім священникам в їхній душпастирській праці».
Перинатальний госпіс «Слід Життя» – це неприбуткова організація, яка є першою пропозицією перинатальної паліативної опіки та допомоги в Україні. Вже декілька років спільнота об’єднує батьків, що пережили перинатальну втрату. Госпіс надає можливість отримувати висококваліфіковану і міждисциплінарну допомогу сім’ям, дітям яких під час вагітності було діагностовано невиліковну хворобу або несумісні з життям відхилення у розвитку.
Читайте також: Життя, яке не варте життя. Бельгійці та німецькі нацисти