Чи стане 2025 рік початком єдиної дати святкування Великодня?

Наближення ювілею Першого Вселенського Собору спонукає до дискусії щодо єдності у святкуванні Воскресіння Христового. Православний лідер: «Час настав».

Лідер православних греків Нової Англії заявив, що «настав час для всього християнства святкувати Великдень в один день».

Вітаючи кардинала Шона О’Меллі, римо-католицького архієпископа Бостона, на православному Великодньому святкуванні 4 травня, митрополит Бостонської греко-православної митрополії Мефодій заявив – він сподівається, що лідери їхніх двох Церков прийдуть до рішення, щоб більше не було окремих святкувань Христового Воскресіння.

«Як ви сказали на Літургії, протягом наступного року і [Вселенський] Патріарх [Варфоломій], і Папа Римський, сподіваюся, сядуть за стіл переговорів з приводу 1700-річчя першого Вселенського синоду [Нікейського Собору] і дійдуть згоди щодо того, в який саме день святкувати Великдень», – сказав Мефодій на Божественній Літургії з нагоди Пасхи в кафедральному соборі святого Георгія в Спрінгфілді.

Кардинал О’Меллі був присутній на Пасхальній Літургії в суботу. Він запросив Мефодія на Літургію в катедрі Святого Хреста у вівторок Світлого тижня.

«З нагоди річниці [Нікейського Собору] Папа Франциск і Вселенський Патріарх Варфоломій ведуть розмови про те, як ми можемо використати цю річницю для подальшої єдності між нашими Церквами», – написав кардинал у своєму блозі. «Однією з ідей, що розглядаються, є спроба прийти до спільної дати Великодня».

Кардинал О’Меллі разом із митрополитом Мефодієм, коли він звертається до грецької православної громади під час святкування Пасхи в 2021 році. Photo by Alex Mavradis

Провидіння

Дата Великодня вже певний час є каменем спотикання в екуменічному діалозі між Східною та Західною Церквами. Іноді Великдень припадає на одну і ту ж дату, і так буде у 2025 році, коли християнський світ, за збігом обставин (або, як дехто вважає, завдяки Божому Провидінню), відзначатиме 1700-річчя Першого Вселенського Собору, що відбувся в Нікеї у 325 році. Цей Собор був скликаний у той час, коли Церкви Сходу і Заходу перебували в сопричасті, і однією з постанов Нікейського Собору було визначення найкращого способу обчислення дати Пасхи.

Наступного року (2025) Великдень для обох Церков припадатиме на 20 квітня.

Як повідомляє OrthodoxWiki, до Нікейського Собору існували різні способи визначення дати переміщення свята.

Але Нікейські отці «вирішили прийняти александрійську практику обчислення незалежно від юдейської Пасхи, постановивши також, що святкування Пасхи повинно слідувати за весняним рівноденням», – зазначає OrthodoxWiki. «Таким чином, вони відкинули антіохійську практику посилатися на юдейське обчислення при виборі дня святкування Пасхи».

«Александрія була очікуваним вибором у цьому питанні, оскільки це місто здавна славилося точністю своїх астрономів», – йдеться в інтернет-енциклопедії. «Донині Папа Александрійський зберігає титул, який відображає цей вибір Александрії, що іноді перекладається як “Владика Всесвіту”, але, по суті, означає здатність судити про астрономічний стан космосу».

Кардинал О’Меллі і митрополит Мефодій. Фото: Фейсбук-сторінка – Saint Methodios Faith & Heritage Center

Розпочнемо у 2025 році?

Коли католики та інші християни Заходу святкували Великдень 31 березня цього року, Вселенський Патріарх Варфоломій промовив молитву про те, щоб наступного року спільне святкування Великодня «було не просто випадковим збігом, а скоріше початком єдиної дати для його святкування як східним, так і західним християнством».

«Серед ключових обговорень [Собору] було питання про встановлення спільного графіка святкування Великодня», – сказав Варфоломій. «Ми налаштовані оптимістично, оскільки є добра воля і готовність з обох сторін».

Папа: Ми готові

Папа Франциск також висловив надію щодо спільної дати. У 2015 році Франциск сказав, що дві Церкви «повинні дійти згоди».

Коли у 2022 році Франциск прийняв з візитом Мар Ава ІІІ, Католикоса-Патріарха Ассирійської Церкви Сходу, він сказав йому: «Я хочу сказати – фактично, повторити – те, що свого часу сказав святий Павло VI: Ми готові прийняти будь-яку пропозицію, яка буде зроблена разом».

У 1997 році Всесвітня Рада Церков опублікувала документ «На шляху до спільної дати Великодня».

«Все більшої актуальності набуває одне дуже делікатне питання, яке має величезні пастирські наслідки для всіх віруючих християн: необхідність знайти спільну дату святкування Великодня, Святої Пасхи, свята Христового Воскресіння», – йдеться в документі. «Святкуючи цей Празник празників у різні дні, Церкви дають розділене свідчення про цей фундаментальний аспект апостольської віри, що ставить під сумнів довіру до них та їхню ефективність у проповідуванні Євангелія у світі. Це є предметом занепокоєння для всіх християн. Дійсно, в деяких частинах світу, таких як Близький Схід, де кілька відокремлених християнських спільнот становлять меншість у великому суспільстві, це стало нагальною проблемою».

Серед іншого, документ Всесвітньої ради Церков рекомендував дотримуватися Нікейських норм (щоб Великдень припадав на неділю, наступну за першим весняним повним місяцем). У документі рекомендувалося обчислювати астрономічні дані (весняне рівнодення і повний місяць) якомога точнішими науковими методами і брати за основу меридіан Єрусалиму, місця смерті і воскресіння Христа.

Джерело: Aleteia

Також читайте: Свящ. Петро Бойко: Чому Пасху святкують у різні дні

Львівський митрополит пояснив, чому УГКЦ святкуватиме Великдень за старим календарем

Блаженніший Святослав пояснив, чому греко-католики святкують Пасху за старим стилем

Папа Франциск: «Хочемо домовитися (з патріархом Варфоломієм) про дату Великодня»