«Гендер зараз використовують, щоб позначити все погане в світі», – німецька науковиця на Екуменічному соціальному тижні

У третій день Екуменічного соціального тижня науковці з різних країн подискутували про взаємозв’язок ідентичності, ідеології та сімейних цінностей. Модерувала розмову докторка Галина Теслюк, кандидатка наук з богослов’я, доцентка кафедри біблійних наук Філософсько-богословського факультету Українського католицького університету.

Доповіддю про гендерне питання та гендерну ідеологію в світлі міжкатолицьких дискурсів поділилась сестра Ребека Анич, доктор католицької теології Інституту соціальних наук Іво Пілара. 

«Підхід з точки зору стереотипів між статями відіграє сьогодні важливу роль у сприйнятті гендеру як соціально-культурно-релігійної категорії, яка необов’язково співпадає з біологією. Він також знаходить своє місце у дискусіях між Церквами. Іван Павло ІІ з цього приводу говорив, що ієрархічну модель Церкви та виключення жінок із життя важко обгрунтувати теологічно. Таким чином, йдеться про два виміри Церкви – як тієї, що складається з апостольсько-петрівської та марійської частин. Критерієм подальшого розвитку церковних структур має стати підхід справедливої реалізації усіх членів Церкви, незалежно від гендеру, статі, раси», – зазначила сестра Ребека Анич. 

Доктор Крістіна Штьокль, професорка соціології університету Інсбруку поділась думками та дослідженнями щодо консервативного оновлення Російської Православної Церкви та її роль в глобальних культурних війнах. У співавторстві з науковцем Дмитром Узланери науковиця саме готує книжку, яка стосується цієї тематики.

«Сьогодні Московський Патріархат успішно знаходить собі союзників серед Заходу. Російська Православна Церква почала говорити на нові теми, які є частиною глобальних культурних воєн. Водночас, визначення російського православ’я більше ґрунтується на захисті традиційних цінностей і, відповідно, це замовчує інші підходи до розуміння православ‘я у суспільстві – це затишує інші голоси, зокрема й ліберальні. Церква тут по суті є промоутером державної політики. Що ж це означає для Росії? Дуже багато східних християн, які дивились на цю країну як на захисника традиційних цінностей, у світлі агресії щодо України переоцінили свої погляди», – поділилась спостереженнями  Крістіна Штьокль.

Професор богослов’я Християнського сходу Католицького богословського факультету Віденського університету, доктор Томас Немет поділився спостереженнями щодо ідеологічних елементів в ідентичності Української Греко-Католицької Церкви. Він зауважив, що ідентичність є соціальним явищем, вона взаємодіє з середовищем та змінюється в часі. 

«Гендер – це соціальні, культурні та релігійні чинники, які впливають на конкретні соціальні уявлення про чоловіче та жіноче. Слово «гендер» у церковних документах часто використовується як термін для зображення негативних феноменів, натомість, ми маємо більше досліджувати це явище, дискутувати про нього, аби краще зрозуміти ті чи інші процеси у суспільстві»,  –  зауважив  Томас Немет  у контексті дискусії.

Яким чином гендерне питання впливає на ідентичність українських Церков, розповіла доктор Регіна Ельснер, наукова співробітниця соціальної етики православного християнства в Центрі східноєвропейських і міжнародних досліджень у Берліні.

«Сам по собі гендер також стосується ідентичності, адже він описує, як індивідуальна ідентичність може конфліктувати з бінарними приписами сексуальності. Гендер – це основоположна християнська концепція, адже вона хоче охопити кожнісіньку людину у її індивідуальній ідентичності. Але однозначно така категорія є загрозою для владних структур. Це загроза для спільностей, що грунтується на репресіях та послуху людей. Гендер зараз використовують, щоб позначити все погане в світі. Його відкидають як ідеологію, та сам по собі він є концепцією критики ідеології, це концепція, яка є відкритою для критики та власного досвіду людей»,  – вважає Регіна Ельснер.

Аби глибше зрозуміти цю тему, можна переглянути запис розмови на Facebook YouTube.

Нагадаємо, міжнародний суспільний форум «Екуменічний соціальний тиждень» – це проєкт, в межах якого відбуваються заходи різного формату – академічні, культурно-мистецькі, просвітницькі та практичні – щороку на нову тематику. Вже 15 років поспіль міжнародний форум гуртує людей зі всієї України та світу. Цьогорічний форум присвячений темі ідентичності.

Повідомила Марта Більська