На спомин Христа: духовне значення Великого четверга

Четвер Страсної Седмиці – Великий четвер – особливий день для християн, що готуються святкувати Воскресіння Христове. Протягом трьох днів усі церковні служби будуть присвячені спогадам про земні страждання Ісуса Христа. Сам Великий четвер, який іменується також Чистим, присвячується спогаду Тайної Вечері, під час якої Спаситель омив ноги Своїм учням, показавши тим самим приклад братської любові та служіння.

Також читайте: Сьогодні – Страсний четвер

Вечеря, що відбулася перед арештом Христа, має ключове значення для сучасних християн. Під час неї Ісус установлює Таїнство Євхаристії – Причастя, яке дотепер на Його спомин звершують вірні; тут відбувається омивання ніг учнів, остання розмова та настанови їм, а ще – остання спільна з ними молитва. Відтак Спаситель іде в Оливний город, де переживає спершу духовні муки, приготовляючись до страждань, а опісля – зраду одного з учнів, арешт, незаконний суд, катування і врешті – йде на розп’яття. Події ночі четверга концентрують в собі все тілесне й духовне випробування, жертву, яку добровільно здійснив Христос.

Також читайте: Страсний Тиждень – Великий Четвер. спомин Тайної Вечері

Назву «Чистого» цей день носить не лише на згадку про омивання ніг апостолів, а й тому, що традиційно у четвер намагаються здійснити прибирання та всі святкові приготування; цього дня печуть великодні паски та здійснюють чимало інших передсвяткових традицій. Проте фізичне приготування, на жаль, нерідко закриває сакральне значення Великого четверга як дня установлення Таїнства священства та особливого ушанування Пресвятої Євхаристії. Щоби вповні пережити цей особливий час, важливо взяти участь у богослуженнях, тексти яких щонайкраще описують Євангельські події Страстей. Вранці звершують Вечірню з Літургією святого Василія Великого – у катедральних храмах єпископи здійснюють також символічне омивання ніг священникам. В останні роки таке омивання звершують також для військових, в’язнів, недужих тощо. А увечері відбувається Утреня Страстей, під час якої 12 уривків Євангелія поступово розповідають події страждань, розп’яття і поховання Ісуса.

Також читайте: Отець Василь Рудейко: «Для християн Великий четвер є моментом очищення внутрішніх посудин, а не зовнішніх»

Попри страсне наповнення, Великий четвер – як і інші дні Тридення – для християн є часом трепетної радості. Єднаючись духовно у пережитті страждань Спасителя, вірні все ж святкують останні земні Його дари і вшановують велику жертву, яку з любові до людини складає Господь. Велика жертва з любові – це актуальна тема, особливо в час війни, коли тисячі воїнів так само жертвують своїм життям задля кожного з нас – з любові до Батьківщини. Страсний четвер в особливий спосіб пригадує нам ціну нашого спасення. Нехай він стане часом не безкінечних клопотів, а духовного втихомирення і вдячності Богові за те, що Він заплатив найвищу ціну за нас, давши людині вічне життя.

Також читайте: Владика Борис: “Нехай, у ці дні Страсного тижня у Ваших серцях, душах, оселях ростуть віра, мир і радість”

Підготувала Марія Цьомик