Спасительна Седмиця: сьогодні розпочинається Великий тиждень

Відсвяткувавши празник віток і лози, зберімся, вірні, на божественний празник святого і спасенного таїнства Христових страстей, і подивімся, як він за нас приймає добровільні страждання, як віддає своє життя за спасіння всього світу. Тож із вдячністю заспіваймо йому переможну пісню і кличмо в скрусі серця: Господи, джерело милосердя і пристане спасіння, – слава тобі!

Вечірня на початок Страсного тижня

Сьогодні християни східного обряду розпочинають Страсну седмицю – останній тиждень перед святом Великодня, один з ключових моментів цілого літургійного року.

У Страсний тиждень згадують Таємну вечерю, страждання, розп’яття і поховання Ісуса Христа. Усі дні Страсного тижня звуться «Великими» — Великий Понеділок, Великий Вівторок тощо.

Також читайте: Страсний тиждень. Що варто знати про кожен його день? Пояснення протоієрея Діонісія Буренка

У православ’ї перші три дні Страсної седмиці відбувається Літургія передосвячених дарів, у Великий четвер й Велику суботу — літургія Василя Великого. У Велику п’ятницю Літургію не звершують. У перші три дні Страсної седмиці устав пропонує прочитувати весь Псалтир, крім 17-й катизми, яку натомість читають на Утрені Великої Суботи.

Протягом Страсного тижня всі православні християни, які протягом посту ще не сповідалися і не причащалися, мають це обов’язково зробити — до цього Церква усильно спонукає.

Також читайте: Митрополит Димитрій про Страсний тиждень: “Наша ціль – співподорожувати Христу, розп’ятися з Ним та померти заради Нього”

Страсний тиждень є часом застанови над Євангельськими подіями останніх днів земного життя Ісуса Христа, що відбулися після воскресення Його друга Лазаря та в’їзду в Єрусалим. У ці дні християни духовно переживають перебування Спасителя в Єрусалимі, останні зустрічі, вечерю з учнями, молитву в Оливному городі й арешт, суд, бичування, розп’яття і поховання. Великий піст, що передував цьому тижню, спонукав до покаяння; натомість Велика седмиця цілком зосереджена на страстях Христа.

Гарну нагоду духовно наслідувати Ісуса в днях перед розп’яттям дають, зокрема, богослужбові тексти цього тижня. 

Також читайте: 5 місць, де Ісус побував перед Розп’яттям

Великий тиждень – час духовного зосередження. Він дає простір особистого пережиття страстей Ісуса, але також наповнений унікальними богослуженнями, що звершуються лише раз в році. До участі в них Церква закликає всіх вірних, адже пережиття свята Воскресення неможливе без пережиття цілого шляху страждань Спасителя. Страсний тиждень дає можливість переосмислити своє розуміння віри та самого значення Пасхи. 

Серед таких богослужень – Вечірня з Літургією святого Василія Великого у Великий четвер, під час якого відбувається Чин омивання ніг – в катедральних храмах Архиєреї звершують символічне омивання ніг священникам, хворим, в’язням тощо, згадуючи біблійну подію Таємної вечері. Моляться також Утреню Страстей, під час якого читають 12 уривків з Євангелія про страждання і розп’яття Христа. 

Також читайте: “Три “П”: Почитати, помолитись, почувати – програма-мінімум на Страсний тиждень від отця Василя Рудейка

У Велику п’ятницю урочисто виставляють Плащаницю на спомин поховання Ісуса та звершують Його символічний похорон – Єрусалимську Утреню. А у Велику суботу моляться вже перше воскресне богослуження, під час якого священники змінюють страсні багряні або фіолетові ризи на білі – воскресні. 

Дорога Великого тижня – символічна й цінна. Кожен його день має особливе значення та способи пережиття. Страсний тиждень є тижнем посту, особливо сторогого у п’ятницю. Так християни можуть і тілесно, і духовно заглибитися в таїнство добровільних страждань Христа – і також Його воскресення.

Також читайте: Страсний тиждень – Великий понеділок

Тиждень перед Пасхою є часом особливого приготування. Зазвичай чимало часу присвячують прибиранню, оздобленню оселі, покупкам та приготуванню святкової трапези. Великодні свята мають ряд традицій та атрибутів, без яких важко собі уявити Пасху – зокрема це великодній кошик, який обов’язково готує і освячує кожна родина. Проте дуже важливо усвідомлювати, що куди потрібнішим є приготування душевне. Тому за фізичними клопотами важливо не втратити можливості побувати в храмі й долучитися до богослужень, аби вповні відчути шлях страждань Ісуса Христа – а, отже, і повноту Його Воскресення.

Також читайте:

о. Іван Галімурка: «Те, що Господь помер на хресті за спасіння усіх людей, не означає, що автоматично спасуться усі»

Протоієрей Михайло Сивак: «Щоб правильно увійти у Страсний тиждень, потрібно пережити покаяння»

 

Підготувала Марія Цьомик