1 вересня Церква звершує початок Індикту – нового літургійного року. Цьогоріч Україна входить в новий Індикт по-особливому: за рішенням Архиєрейського Синоду УГКЦ в Україні та Архієрейського і Помісного Соборів ПЦУ з цього дня ці Церкви переходять на оновлений календар. Таким чином похибка юліанського календаря виправлена, і нарешті Індикт розпочинається із першого дня вересня (дотепер з огляду на старий календар Церква входила в нього 14 вересня).
Також читайте: «Бо він мене помазав оповістити рік Господнього помилування»: початок Індикту
Змінений календар, який прийняли УГКЦ та ПЦУ, називають новоюліанським. Він «наздоганяє» 13 днів григоріанського календаря у нерухомих святах, проте все ще зберігає чинну Пасхалію, тобто дати Великодня і всіх постів та свят, що залежать від нього, за старим способом. Таким чином новий календар не на 100% відсотків поєднує всі українські Церкви у одному богослужбовому ритмі, проте вже об’єднує святкування, зокрема, найбільших свят. Для вірних чи не найпромовистішим буде Різдво «зі світом», яке звершуватимуть 25 грудня; проте зміна стосується усіх нерухомих свят літургійного року, що може бути певним викликом. Для зручності вірних Церкви провели низку заходів – видали оновлені календарі та запустили спеціальні мобільні застосунки, що допоможуть швидше адаптуватися до змін. Зміни ж ці історично неминучі, адже насправді зміна застарілого календаря було лише питанням часу, і нарешті це рішення було прийнято.
Також читайте: Глава УГКЦ: дотримання григоріанського стилю у відзначенні нерухомих свят – відповідь на знаки часу
Що ці зміни означають для християн? Насправді навіть без календарних особливостей кожен Індикт – ба більше, кожен день життя – це новий початок. Від перенесення дат окремих свят не змінюється покликання людини – щоденно працювати на славу Божу та добро близьких. У часі випробувань, зокрема повномасштабної війни, ще більше усвідомлюємо цінність життя. Тому зовнішні зміни не впливають на духовне і фізичне змагання за спасення. Початок нового року радше стає нагодою підбити певні підсумки і рухатися далі у співпраці з Божою благодаттю.
Також читайте: о. д-р Іван Гобела: «Новий Церковний Рік важливо розпочати з Богом із надією на нові благодаті, які Він хоче нам подарувати»