О. Яцек Салій OP: Про Святе Причастя для тих, хто перебуває у стосунках поза Таїнством шлюбу

Неможливо, щоб Папа міг заохочувати до Святого Причастя, без визнання своїх гріхів і без отримання Божого прощення, а тим більше до святотатського Причастя. На мою думку, таким чином Святіший Отець звертається до тих людей, чиї життєві шляхи настільки заплутані, що вони можуть думати, що вже немає надії на їхнє повернення до джерел спасіння, – пише у своїй колонці отець Яцек Салій OP.

Це було відносно давно. До мене прийшов чоловік, великий хлопчисько, — почав він з того, що розплакався. Його перший шлюб розпався, він жив у другому. У нього маленькі діти, для нього очевидно, що він їх не покине. Але він просто не може більше жити без Таїнств. Він запитав мене: «Отче, а якби ми з дружиною спали в окремих кімнатах, якщо дружина на це погодиться, якби ми зробили так, щоб наші друзі не бачили, як ми причащаємося, і не було б жодного згіршення…»

Серце підказувало йому повернутися до Таїнств, які беззастережно схвалені в Церкві (виділення шрифту в тексті автора, – ред.)

Набагато частіше до моєї розмовниці приходили розлучені люди, які перебували в стосунках з кимось іншим, щоб розповісти, як вони страждають, бо їм не дозволяють разом з усіма причащатися. Я намагався показати їм релігійне значення такої сакраментальної дисципліни. Можливо, ще є шанс на примирення з шлюбним чоловіком? Однак передусім я закликав людей не приймати Таїнства у цей час і прагнути якомога глибшої близькості з Господом Ісусом.

«Але ж Церква не має нічого проти, — доводив я одному католику, що прагнув Таїнств, — і навіть щиро запрошує тебе щонеділі приходити на Месу (Літургію, ред.). Можливо, ти будеш мати можливість інколи прийти до порожньої церкви, щоб відвідати та насолодитися Господом Ісусом, який присутній там у табернакулі (кивоті). Він, безперечно, бачить твій голод до Євхаристії. Він також бачить твій послух вірі – що, оскільки тобі зараз цього не дозволено, ти не приймаєш Святе Причастя. Він бачить усі твої добрі вчинки, а також бачить, що як батьки ви вкладаєте багато серця, щоб передати віру своїм дітям».

Також читайте: Кардинал Мюллер: Заява Ватикану може викликати непорозуміння

Визнаймо, однак, що відносно небагато католиків дуже страждають через те, що Церква не дозволяє їм причащатися. Більшість розлучених, охрещених у Церкві, походять із маси малопрактикуючих католиків, які не відчувають потреби у Святому Причасті, і це було вже до того, як вони вступили в несакраментальні стосунки. Проте правда полягає в тому, що навіть якщо багатьом із цих людей байдуже, що Церква боїться допустити їх до Святого Причастя, Церква дуже зацікавлена ​​в тому, щоб привести їх до Євхаристійної спільноти.

Можна припустити, що саме цим керується Святіший Отець, коли ставить питання про те, що, можливо, розлучені та повторно одружені пари можуть бути допущені до Господнього столу. Звісно, ​​Папа Франциск добре знає розв’язки цієї проблеми, які вже давно встановлені в Церкві та підтверджені його попередниками. Щобільше, він часто стверджував, що не має наміру змінювати їх чи протистояти їм. Чому тоді він  питання піднімає? Чого він хоче цим досягти?

Я почав із того, що пригадав тих загублених овець, яких Христос, Добрий Пастир, уже знайшов і які мають твердий намір повернутися до кошари. Але ми не повинні втрачати надії на повернення тих інших – тих, хто пішов геть і, можливо, не хоче визнавати жодного гріха чи навіть помилки, усіх тих, від кого майже ніхто навіть у Церкві не чекає повернення.

Також читайте: Дивна хвороба антиклерикалізму

«Дух віє, де хоче», — сказав Господь Ісус Никодиму, який був вражений обіцянкою духовного відродження. Спробуймо поглянути на мрію Папи з такої перспективи: щоб ті, чий сакраментальний шлюб розпався і хто опинився в інших стосунках, могли причащатися. Папа, безсумнівно, не має наміру приховувати від цих людей, що – як стверджує Катехизм Католицької Церкви 1617 року – «все християнське життя носить знак подружньої любові Христа до Церкви» і що саме тому християнський шлюб повинен бути «таїнством завіту Христа і Церкви».

Також було б абсурдом припускати, що Святіший Отець забув або знехтував канонічним правом, яке нагадує, що «між охрещеними не може бути дійсної шлюбної умови, яка, таким чином, не була би Таїнством» (кан. 1055 § 2). Святіший Отець, безсумнівно, не хоче скасувати – і він не має на це повноважень – вчення Церкви про те, що «тільки шлюб є ​​належним місцем для статевого акту; поза ним це завжди є тяжким гріхом і виключає людину із сакраментального сопричастя» (згаданий вище Катехизм, 2390).

Я щойно згадав слова Господа Ісуса про те, що «Дух віє, де хоче». У цьому ключі я намагаюся зрозуміти Папу Франциска, який публічно розглядає питання про можливість допускати до Святого Причастя тих католиків, які, незважаючи на церковний шлюб, створили сім’ю з кимось іншим. Посилаючись на відому євангельську притчу, це пошук тих овець, які настільки заблукали, що ми вже не чекаємо їх повернення навіть у Церкві.

Також читайте: «Ви коли-небудь бачили, як молиться кошеня?»

Бо неможливо, щоб Папа міг заохочувати до Святого Причастя, без визнання своїх гріхів і отримання Божого прощення, а тим більше до святотатського Причастя.

На мою думку, таким чином Святіший Отець звертається до тих людей, життєві шляхи яких настільки заплуталися, що вони можуть думати, що вже немає надії на повернення до спасительних джерел. Церква, найкраща Мати – так я розумію Святішого Отця – все ще чекає на вас, Дорогі Діти. Спробуйте повернутися, не втрачайте надії на те, що це можливо!

На фото: Яцек Салій OP @AGATA ŚLUSARCZYK / FUNDACJA OPOKA

Автор: Яцек Салій OP (домініканець). Народився в 1942 році. Професор богослов’я, керівник кафедри догматичного богослов’я Університету кардинала Стефана Вишинського у Варшаві, консультант Секції богословських наук у Комісії віровчення Конференції єпископату Польщі та член Польського ПЕН-клубу. Автор численних публікацій.

Також читайте: 36 і 6 – чи це правильна температура для спасіння?

О. Яцек Салій OP: За кого нам молитися?

Вона впала на коліна під хрестом і закохалася в Ісуса. Єврейка, яка стала бенедиктинкою