Почаївська Лавра привітала прочан зі Львова

DSCN531425 квітня Паломницький центр «Покров» Львівської єпархії Української православної Церкви Київського Патріархату здійснив духовну мандрівку до Свято-Успенської Почаївської Лаври. Майже 50 прочан зі Львова помолились до Чудотворної ікони Почаївської Божої Матері, побували у печері засновника святої обителі преподобного Іова та омилися у цілющому Джерелі Святої Анни. Паломництво супроводжував духівник Львівського обласного осередку Всеукраїнської громадської організації «Українська спілка інвалідів – УСІ», голова паломницького центру «Покров» Львівської єпархії УПЦ КП протоієрей Роман Мануляк.

Найбільшими святинями Лаври є слід правої Стопи Пресвятої Богородиці, з якого б’є цілюще джерело, та Чудотворна Ікона Почаївської Божої Матері, яку подарував у 1559 році грецький митрополит Неофіт місцевій поміщиці Ганні Гойській. Жінка після чудесного зцілення свого сліпонародженого брата Пилипа у 1597 році передала цю святиню Почаївському монастирю.

«Історія Свято-Успенської Почаївської Лаври починається з ХІІІ ст., коли хан Батий зруйнував Київ і київські монастирі. Сюди втекло декілька монахів, поселилися на цій горі. Монахи тут молилися, постили, і їх відвідала сама Богородиця. Божа Мати спустилася з небес і залишила на вершині гори на камені свою Стопу. Стопа знаходиться в Успенському соборі і в наш час. Зі Стопи витікає цілюща вода, від якої люди отримують зцілення за своєю вірою. Монахи назвали цю місцевість Почаєвом, оскільки вони жили в Києві на річці Почайна. Зараз у Почаєві проживає приблизно 8 тис. населення», – розповідає прочанам семінарист Іван.

Розпочинаємо оглядини з Троїцького собору, який був збудований на кошти царя Миколи ІІ. Храм будували 6 років. У 2013 році святкували 100-річчя собору. Важкі ковані двері, вузькі вікна, один купол – все це стилізовано під середньовічний псевдоруський стиль, який бачимо в храмі. Зі стін на нас дивляться всі православні князі, княгині, перші мученики Русі. Панікадило (центральна люстра зі свічками) у формі корони подарував цар Микола ІІ відразу після освячення цього собору.

Троїцький собор
Троїцький собор

У Троїцькому соборі є дві ікони, які освятив сам преподобний Іов у 17 ст. На балконі є ще один храм, де на Великдень, один раз у рік, правлять Літургію. На жаль, у будні вхід до храму на балконі заборонений.

«У Троїцькому соборі є ікона Страшного Суду, яка відповідає на наше питання щодо того, куди потрапляє душа після смерті. Є два шляхи: путь життя (душа потрапляє у Царство Небесне і отримує вічне життя) і широка путь (шлях мук)», – продовжує Іван.

На території Лаври вже 5 років будують новий Преображенський храм. Його освятив Блаженніший Володимир 12 травня 2013 року. Зараз храм зачинений, бо проводяться внутрішні роботи.

Преображенський храм
Преображенський храм

Успенський собор будував Микола Потоцький у 18 ст. Храм будували 8 років. У соборі є оригінал Почаївського образу Божої Матері. Ікона написана на липовій дошці у візантійському стилі. У будні з 06.00 до 07.30 год. ікону опускають вниз для почитання, а у святкові дні – з 06.00 до 09.30 год. Львівські прочани в Успенському соборі попили цілющої води з-під Стопи Богородиці та удостоїлися почитання ікони Почаївської Божої Матері.

Почаївський образ Божої Матері
Почаївський образ Божої Матері

Цікаво, що у Почаївській Лаврі є монастирська початкова школа (1-4 клас). У школі викладають як світські предмети, так і Закон Божий. На 5 клас діти переходять у загальноосвітню школу. Семінарист Іван розповідає, що ще минулого року тут вчились 9 років, а опісля складали іспити у загальній школі. Вчителі в монастирській школі як світські, так і священики.

Монахи місцевого чоловічого монастиря досить аскетичні, їх тут близько 200. Монахи-священики щоденно приймають людей з 09.00 по 15.00 год. та о 21.00-21.30 год., спілкуються з ними, дають поради.

Неможливо не помітити величну 65-метрову дзвіницю. Її будували 8 років у 19 ст. На третьому поверсі дзвіниці є 25 діючих дзвонів, вага найбільшого з них – майже 12 тонн. Найбільший дзвін піднімало 25 волів. На Великдень люди піднімаються на-гора і дзвонять у дзвони. Після Пасхальної Літургії впродовж 5 днів дзвіниця відкрита для усіх прихожан.

Лаврська дзвіниця
Лаврська дзвіниця

Ще один дзвін бачимо на подвір’ї Лаври. Його вага – 6 тонн, був відлитий у 2009 році. Одна сім’я отримала зцілення на цій землі і вирішила подарувати Богородиці дзвін. У нього б’ють рідко: на Різдво і Великдень.

Дзвін подарований сім'єю парафіян
Дзвін подарований сім’єю парафіян

Далі минаємо Літній вівтар, де щорічно 5 серпня відправляють Літургію на вшанування ікони Пресвятої Богородиці.

Літній вівтар
Літній вівтар

Каплицю Різдва Христового освятив Блаженніший Володимир на початку 2000-го року. У каплиці є печера і вертеп, де народжується Христос.

Далі спускаємося у Галерею Всіх Святих Київської Русі. Бачимо імена і дати (роки смерті святих). У Галерею люди приходять, щоб помолитися та попросити допомоги у святих. Наприклад, до Ксенії Петербурзької і Матрони Московської моляться за спокій і благополуччя у сім’ї, за вирішення побутових проблем.

«Є тут і святий Амфілохій Почаївський, мощі якого перебувають у печерному храмі. 12 травня 2002 року він став святим. Мощі були нетлінними, а його тіло лежало у землі близько 20 років. На могилі люди отримували зцілення», – продовжує екскурсію Іван.

Виявляється, у Лаврі є ще один храм – підземний, на честь Антонія Печерського. Літургій тут не звершують. Вдень він зачинений, а відчиняють його лише увечері. Тут паломники можуть і переночувати.

У Лаврі покояться мощі преподобного Іова, ігумена і чудотворця Почаївського – засновника святої обителі та мощі преподобного Амфілохія Почаївського, який вважається одним із православних душпастирів УПА, бо під час підпільної діяльності багато поранених вояків урятував він своїми молитвами та даром зцілення. Преподобного Амфілохія знали у всьому Радянському Союзі як великого цілителя, до нього зі всієї країни вдень і вночі звозили біснуватих та важкохворих. Амфілохій зазнав гонінь, його відправили у психіатричну лікарню, де лікарі знущалися над святим. Допомогла йому дочка Сталіна – Світлана Алілуєва, бо колись він зцілив її від важкої хвороби.

св. Іов Почаївський
преп. Іов Почаївський
св. Амфілохій
преп. Амфілохій Почаївський

 

Ми наближаємося до печери, де колись молився преподобний Іов. Вузький отвір, куди вірні хоч на декілька хвилин опускаються, щоб послухати тишу і відчути Божу благодать.

Опісля прочани відвідали Джерело Святої Анни – унікальне цілюще джерело, де вода має незмінну температуру +5 градусів за Цельсієм, не замерзає навіть у найлютіші морози і має цілющі властивості, навіть за свідченнями медиків. Джерело розташоване на території Скиту святої праведної Анни Свято-Миколаївського Городоцького жіночого монастиря.

DSCN5352Джерело Св. Анни

За переказами, купання у цьому джерелі допомагає від багатьох недуг, а також від безпліддя. Біля джерела облаштовані чоловіча та жіноча купальні. Львів’яни занурювались у воду і очищувались.

Завершилась духовна мандрівка у Свято-духовому чоловічому скиті Свято-Успенської Почаївської Лаври. «Ви обрали це місце для нічного відпочинку і дуже полюбили його, – і Я полюбила це місце тому, що явилася тут, і буде тут навіки підноситись хвала та честь до престолу Отця Небесного», – з такими словами тут у 1198 році явилася Богородиця. І справді, місце мальовниче: і природними багатствами, і духовним благоговінням.DSCN5359

За анонсами подорожей Паломницького центру «Покров» можна стежити на сайті: http://palomnyk.in.ua/.

Марта Еліяшевська