У львівському видавництві «Свічадо» вийшла друком книга «Руське чернецтво в ХІ столітті: його виникнення і розвиток під впливом чернечих традицій Єгипту й Палестини» ієромонаха Студійського Уставу Никанора (Миколи Єзерського). Про нове видання «Духовній величі Львова» розповів ігумен Унівської лаври о. Йона (Максім).
«Руське чернецтво в ХІ столітті» – це наукове напрацювання ієромонаха в Мюнхенському університеті*. Праця була написана німецькою мовою, її переклад для публікації в Україні здійснила Ольга Залецька.
Як зазначають в анотації, у своїй науковій роботі автор пропонує новий погляд на історію виникнення монашества на Русі крізь призму паралелей з єгипетською та палестинською монашими традиціями, аналізує феномен виникнення і поширення монашества у Церкві, опираючись як на історичні джерела, так і на досягнення сучасної археології.
Ієромонах Никанор вступив до монастиря Студійського Уставу та став священником ще в час підпілля УГКЦ. У монастирі здійснював служіння наставника монахів-початківців, а також був настоятелем Свято-Іванівської Лаври у Львові. Помер він 4 серпня 2018 року на 57-му році земної мандрівки.
Ігумен Свято-Успенської Унівської Лаври Студійського Уставу ієромонах Йона (Максім), який днями був номінований Папою Франциском на архиєпископа і митрополита Пряшівського, поділився своїми враженнями щодо виходу книги «Руське чернецтво в XI столітті» зі сайтом «Духовна велич Львова»
Він розповів, що книга була видана з ініціативи Унівського монастиря.
«Ми мали докторську працю отця Никанора і думали, що з нею зробити. Він упокоївся в Господі, а вона залишилась. І наш отець Онуфрій цьому посприяв, припильнував, щоб це видання завершити. Роботу розпочали ще за отця-ігумена, мого попередника, але через ковід та війну процес трохи затягнувся. А тепер, дав Бог, ми все завершили. Я тішуся особисто, що ця робота вийшла і побачила світ — тепер вона буде доступна і для професійного і для простого читача. Ця книга не зосереджена на тому, щоб навчати духовного життя, це матеріал здебільшого історичний, але повчальний та цікавий», — говорить отець Йона.
За словами ігумена Унівської лаври, книга отця Никанора є плодом напрацювань, які він робив впродовж 20-ти років.
«У своїй праці отець Никанор висловив власну точку зору на певні питання з історії чернецтва загалом, і в Київській Русі, зокрема. Його погляди та дослідження, а також спосіб подання матеріалу дуже цікаві. Отець Никанор пов’язав чернецтво Київської Русі через Єгипет та Палестину, навіть не через Константинополь. Я читав цю книгу, коли вона була тільки перекладена та ще не відшліфована — вона мене зацікавила, я побачив у ній цікавий погляд на історію монашества. Звісно, хтось може піддавати якісь твердження автора критиці, але це природно для наукової праці, і навіть добре, коли ті чи інші питання обговорюються».
Книга широко розглядає різні аспекти поняття аскези й чернецтва у давній Церкві, особливості єгипетського і палестинського чернецтва, і вже на цій основі виводить дослідження монашества на Русі. Дослідження розкриє читачеві особливості побудови, побуту й молитовного життя монастирів у перших століттях, познайомить його з видатними постатями-засновниками чернечої традиції. Автор також чималу увагу приділяє поняттю терміну «руський», яким послуговується у своїй книзі, аналізуючи його справжню етимологію, нероздільно пов’язану з власне історією України.
Працю «Руське чернецтво в ХІ столітті: його виникнення і розвиток під впливом чернечих традицій Єгипту й Палестини» вже можна придбати в книгарні та інтернет-магазині видавництва «Свічадо».
*Інавгураційно-дисертаційна робота на здобуття ступеня доктора богослов’я при Католицько-богословському факультеті Університету Людвіґа Максиміліана в Мюнхені, яку автор захистив 26 листопада 2013 року. Через десять років працю нарешті можуть відкрити для себе й українські читачі.
Також читайте: Покликання сучасної Церкви. Огляд книги «Слухати Слово. Роздуми про Церкву» Архиєпископа Ігоря Ісіченка
Боже Слово і відро цементу: «Свічадо» видало незвичайну книгу відомого священника Михайла Димида