Зброя миру і пристань спасення: 14 вересня – Воздвиження Чесного Хреста

14 вересня Церква святкує одне з дванадцяти найбільших свят літургійного року – Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього. У 2023 році завдяки календарній реформі вперше це свято в УГКЦ, ПЦУ та РКЦ випадає в один день – у цьому ще більше проявляється його торжественність.

Ушановують Господній Хрест величним празником, якому передує богослужбове приготування, а сам день свята на спомин про страждання Спасителя є днем строгого посту. Ім’я цього празника носить чимало храмів, серед яких – три святині у Львівській громаді.

Також читайте: «Перемоги благовірному народові на супротивників даруй, і хрестом Твоїм охорони люд Твій»: сьогодні свято Воздвиження Чесного Хреста

“Мій Хрест – це погляд на Ісуса Христа”, – владика Володимир на Воздвиження Хреста

Історію свята пов’язують із подією віднайдення Господнього Хреста, яке здійснила свята цариця Олена, та його урочистого вшанування 326 року. Тоді Єрусалимський патріарх Макарій, зійшовши на підвищення, підніс – «воздвиг» – Хрест, щоб якомога більше людей могли його побачити та торжественно поклонитися святині. Друге ж його почитання сталося через 300 років, коли Єрусалим захопили перси, а відтак його звільнив імператор Іраклій. Так 14 вересня 628 року відбулося друге піднесення Хреста як символу визволення християнського люду. «Перемогу благовірному народові над супротивників даруй і Хрестом Твоїм охорони люд Твій» – ці слова тропаря свята вкотре пригадують не лише історичні події, пов’язані з віднайденням та прославленням символу Христових Страстей, а й ділом спасення, яке Господь через Хрест втілив.

Також читайте: о. Орест Фредина: «Хрест Господній – слава ангелів і смерть для демонів»

о. Павло Дроздяк: «Своїм Хрестом Ісус Христос відкрив нам двері нашого раю»

У день празника, як в Хрестопоклонну неділю, співають «Хресту Твоєму поклоняємось, Владико, і святеє воскресення Твоє славимо» і звершують доземні поклони. Ця молитва ніби повертає християнина в час Великого посту, ставлячи перед його очима Хрест для переосмислення, покаяння і сповнення Божою благодаттю. Долучається до цього строгий піст, що до нього закликає Церква цього дня, аби провести його з користю для душі та пожертвувати в особистих наміреннях. Хрест Господній стає «оружжям миру» – знаменом, що символізує перемогу; тому в часі кровопролитної війни він, як, можливо, ніколи уособлює знак надії та боротьби. Спільнота, зібрана під Хрестом Ісуса, – це люд Божий, «благовірний народ», що носить Боже ім’я. І Господь дотримується обітниці його спасення. А свято Воздвиження Чесного Христа – це чудова пригадка цієї обітниці вічного Божого життя.

Також читайте: О. Михайло Чижович: “Воздвиження Чесного Хреста нагадує про основу нашого спасіння”

о. Михайло Білецький: «Хрест – це перемога любові без меж»

о. Олег Кіндій: «Хрест – це зустріч неба і землі, Бога і творіння»