1 серпня – день народження до Неба святого Альфонса Ліґуорі – Учителя Церкви, засновника Згромадження Найсвятішого Ізбавителя – редемптористів, яке донині активно служить у різних куточках світу.
Святий Альфонс Марія Ліґуорі народився 1696 року в Неаполі. Римсько-католицька церква в Україні на своєму сайті розповідає: невдовзі після його народження з вуст проповідника Франциска Джеронімо, якого 1839 року Церква визнала святим, пролунало пророцтво, що немовля доживе до поважного віку, стане єпископом і вчинить великі речі в Церкві.
Альфонс отримав широкі початкові знання, у 12 років розпочав вивчати право в Неапольському університеті, а докторський ступінь здобув у 17. Працював адвокатом, але 1723 року за покликом серця вступив у семінарію, а вже 1726 року отримав Таїнство Священства.
Також читайте: Владика Володимир: “Сьогодні Святий Альфонс Лігуорі вчить нас, як задля служіння Церкві можна залишити велику кар’єру”
«У служінні Альфонс віддавав першість проповіді та сповіді, місійний запал спрямував до вбогих і покинутих, збирав маргінальну молодь і дітей, для яких створив “Вечірню каплицю”, де вони спільно молилися. 1730 року, виїхавши на відпочинок до Скала, він зустрів людей, іще бідніших, позбавлених таїнств і проповідників. Розуміючи, що для плідної допомоги вбогим необхідна постійна присутність Церкви, 1732 року він створив Згромадження Пресвятого Відкупителя (редемптористи), гаслом якого стали слова з псалма 130: “Відкуплення велике в Нього”», – розповідають в РКЦ. Ставши 1762 року єпископом у Сант-Аґата-де-Ґоті, реформував монастирі – із деяких відтак виникла жіноча гілка редемптористів. Залишив по собі числення твори, серед яких – «Похвала Марії», «Єднання з Божою Волею» тощо. Його вчення характеризується визнанням гідності й свободи людини, що випливає з фундаментальних цінностей. 1775 року склав єпископські повноваження й пішов до монастиря редемптористів у Пагані, де помер 1 серпня 1787 року. Був беатифікований 1816 року, канонізований – 1839, а 1871 – проголошений Учителем Церкви.
Заснування Згромадження Найсвятішого Ізбавителя – це найбільший спадок, який залишив по собі святий Альфонс. За прикладом засновника редемптористи складають три обіти: чистоти, убожества і послуху. Неписаний четвертий обіт – це витримати у Згромадженні аж до смерті. Сьогодні Згромадження служить у семи обрядах у 77 країнах світу на п’яти континентах. Серед них – і Україна, де Львівська провінція редемптористів заснована 1913 року стараннями Митрополита Андрея. Перша група бельгійських редемптористів прибула до України 21 серпня 1913 року і поселилася в с. Унів, розповідає сайт Згромадження. Відтоді й дотепер редемптористи східного, візантійського обряду Української греко-католицької церкви провадять активне служіння, переживши часи підпілля і репресії Церкви.
Також читайте: О. Володимир (Борейко): «Життя вартує того, щоб жити ним вповні і не шкодувати»
Як зазначив протоігумен Львівської провінції Згромадження Найсвятішого Ізбавителя ієромонах Володимир (Борейко), вшанування пам’яті святого Ліґуорі, на жаль, не внесено в церковний календар УГКЦ, хоча він є Учителем Церкви, проголошений покровителем сповідників – та є засновником Згромадження редемптористів, яке дає рясний плід в Україні. Але в середовищі Згромадження в цей день святого засновника згадують.
Згромадження Найсвятішого Ізбавителя не лише прославилося допомогою тим, хто в потребі, а й дало чимало святих і блаженних. Серед них – блаженні українські священномученики Миколай (Чарнецький), Василій (Величковський), Іван (Зятик), Зенон (Ковалик), яких 2001 року беатифікував Папа Іван Павло ІІ, а також Слуги Божі ієрм. Роман (Бахталовський) і брат Мар’ян (Галан). Життя новомучеників Миколая та Василія пов’язані зі Львовом: тут досі збереглися помешкання, де в часи підпілля ієромонахи та брати Згромадження редемптористів катехизували, звершували богослуження та уділяли Таїнства. Вони й дотепер стають осередками молитви, а сучасне Згромадження продовжує активну діяльність.
Також читайте: «Тут говорили пошепки»: мандрівка до дому священномученика Василія (Величковського)
В 2013 році Львівська провінція Згромадження редемптористів святкувала 100-літній ювілей; на завершення ювійленого року провінція налічувала 13 монастирів, 2 місійні станиці і понад 120 співбратів. Зі Згромадження вийшло кілька сучасних єпископів УГКЦ, серед них – Митрополит Львівський УГКЦ Ігор і єпископ-помічник Львівської-Архиєпархії Володимир, правлячі Архиєреї та помічники у різних єпархіях та екзархатах у різних країнах.
Згромадження Найсвятішого Ізбавителя – «це місце, де триває вічна місія Христа: “Мене послано проповідувати Євангеліє убогим”», наголошують редемптористи. Святий Альфонс утілив цю місію своїм життям, яке сьогодні вшановують у цілому світі.
Підготувала Марія Цьомик