Християнство є однією із можливих опцій при виборі світогляду чи єдина можлива істина, відлуння голосу якої відчуває у собі кожна людина? Такими питаннями задається автор книги «Справжнє християнство».
Райт здає собі справу з того, що сучасний світ зараз знаходиться на порозі постсекулярності, а значить у сферу зацікавлень людей повертаються питання, котрі стосуються духовності та віри. «Багато людей сьогодні, почувши слово духовність, почуваються подорожуючими в пустелі, які дізналися про існування оазису», – говорить автор. Томас Райт також підштовхує читача до екзистенціального переживання поставлених у книзі питань. Також, подібно до Клайва Льюїса, намагається знайти точки дотику будь-яких християнських конфесій, щоб якнайдоступніше пояснити суть християнства як такого. Навіть для тих, хто має справу з ним вперше. Розповісти про християнство найпростішими словами. Ось така суть Райтового сторітелінгу про віру.
У книзі про справжнє християнство автор намагається відгадати загальну людську природу, яка стоїть на роздоріжжі між правильним та помилковим, та все ж жагуче прагне справедливості, правдивих взаємовідносин, шукає духовності і прагне насолодитися красою.
Вся книга подібна на інструкцію по згадуванню своїх найкращих рис та досягнення найвищого блага – Бога, відлуння голосу якого можемо чути. Тут християнство постає діючим та живим. Розглядаючи конкретні приклади з історії людства, Райт застановляється над тим, як воно має виглядати для сучасних людей. Причому це питання є актуальним для кожного нового покоління – для тих хто ще шукають і тих, хто вже зустрілися з Істиною. Тут також передбачається, що знання цих простих правд про християнську віру спричиняє зміну в читача. Принцип за своєю суттю подібний до Сократівської логіки: якщо людина по-справжньому знатиме, що є добром, то чинитиме його – якщо людина все ж почує голос, то зможе слідувати його волі.
Варто сказати, що попри ці високі цілі, автор дивиться на світ цілком реальними очима – злочинці не завжди отримують покарання, а невинні люди виправдання. Іноді світ може зазнавати подій, таких як наприклад теперішня пандемія, що виглядає як несправедливий засуд. Та Райт говорить, що маємо прислухатися до цього далекого відлуння, аби зробити кращий, задуманий Богом, світ реальністю, а не залишити його омріяним сном.
Райт намагається наблизити читача до постаті Ісуса, розкриваючи його особистість і в божественній, і в людській подобі. Він розкриває постать Бога співпереживаючого, котрий є дуже наближений до різного роду людських страждань та переживань. Показує цей дуалізм світу нового, який настав із Його приходом та старого, який ще треба змінити.
Великий акцент у книзі ставиться на волі людини – християни стараються слідувати Божій волі, однак це не завжди означає, що вони є непомильними. Також автор називає помилкою і великою втратою для християн посилаючись на свою віру заміщати Божу волю своєю. Ця книга про вірність Христові на практиці, яка підкріплюється численними кейсами. Наприклад, коли розповідає про боротьбу Мартіна Лютера Кінга з расизмом в Америці, що є зараз дуже на часі. Ця книга про людей, які сприймають християнство серйозно.
Автор натякає, що релігія та духовність з поміж усього стала просто товаром на полиці, одним із можливих типів світоглядів. І картає у цьому проступку диктаторку матеріалістичну філософію, яка тримала людей подалі від їх духовних джерел. Та разом з тим вірить – якщо уважно прислухатися до голосу, то кожен може віднайти суть справжнього християнства.
Марія Боровська
Світлина запропонована авторкою