Святий Василій Великий: Отець Церкви, служитель Слова

На всю землю вийшло вістування Твоє, прийняла бо вона слово Твоє, що ним боголіпно навчив Ти; природу того, що існує, пояснив Ти, звичаї людські прикрасив Ти – царське священство, отче преподобний Василіє. Моли Христа Бога за спасення душ наших.

Тропар свята

Пам’ять святого отця нашого Василія Великого, архиєпископа Кесарії Каппадокійської, Церква вшановує 14 січня – у перший день нового року за юліанським календарем. Василій Великий – визначний церковний діяч, один із Отців Церкви, християнський святий. Автор численних творів, проповідей, а також богослужбових текстів; його ім’я носить і Літургія, дотепер зберігаючи молитви, створені рукою Василія. 

Також читайте:  Св. Василій Великий – Учитель Церкви, видатний літургіст, засновник і реформатор чернечої традиції та християнський апологет

«Серед єреїв найкращий, серед учителів премудрий і серед усіх святих великий угодник Божий», – так у своєму житії називає Василія святитель Димитрій (Туптало). А святий Григорій Нісійський у Похвальному слові зазначає: «Василій, прийнявши священство, значення якого тоді трохи підупало, наче залишений ліхтар – за допомогою благодаті, яка перебувала в ньому, вчинив так, що наука віри знову заясніла. І як маяк серед ночі для тих, що блукають на морі, він явився у церкві та звертав усіх на правий шлях. Василій змагався тоді з намісниками, входив у товариські зносини з вождями, сміло говорив до володарів, промовляв різко на зібраннях, знаходив собі листами, як Павло, тих, що трималися здалека… Василій не боявся вигнання. Він казав, що одна є батьківщина для всього людства».

Також читайте: Св. Василій Великий: мав кілька освіт і заснував перший у світі медичний комплекс

«Святий Василій — це одна з найсвітліших і найславніших постатей старовинної грецької Церкви. Уже його сучасники називали його Великим… Він аскет з покликання і людина чину зі своєї природи… Його правила стали кодексом чернечого життя на Сході, як правила св. Бенедикта на Заході… Він аскет, єпископ, бесідник, учитель, богослов і вчений. Він, без найменшого сумніву, є найдосконалішим представником Церкви свого часу… Життя св. Василія гармонує з його наукою, або іншими словами, його наука — це відбиток його життя…» – так описує Василія Великого отець Жан Рів’єр у книзі  «Святий Василій – єпископ Кесарії». У кількох словах увесь обшир діяльності святого неможливо охопити. Для цього пропонуємо вам підбірку публікацій про цю – справді велику – постать в історії Церкви. Додамо лише, що в Україні святий Василій – з давніх до теперішніх часів глибоко шанований. Учитель і приклад, він не лише взірець для сучасного монашества, а й заступник і натхненник; його іменем названо численні святині, та й саме ім’я – поширене й люблене.

Також читайте:  Святий Василій Великий: людина, яка шукала і жила Богом

Втім, і ця постать «найкращого серед єреїв» не уникнула впливу української традиції; і Василь, що символізує початок нового року, практично не має спільних рис із великим Отцем Церкви. Водночас свято Василя святкують особливо урочисто – його увічнюють у колядках і щедрівках як «другий празник» Різдвяного циклу, з ним пов’язують чимало вірувань та обрядів, серед яких чи не найвідоміший – ранкове засівання, яке здійснюють діти із побажанням щедрого й благословенного року. Синтез образів у святі Василя хоч і відходить від цілісного розуміння постаті святого, все ж у народній традиції підносить саме свято, роблячи його чи не центральним святом усього зимового часу. 

Також читайте: Святий Василій Великий — великий духом і широкий поглядом

А проте для християн саме житіє святого Василія є найбільшим прикладом величі Божої, явленої через людину. Ім’я «Василій» походить із грецького слова βασιλιάς, що означає «ца́рський»; цим іменем, що носив святий, возносять його чисте й благословенне – царське – священство, що зробило відданого слугу Божого знаним у віках любословом. Постать Василія – непересічна, бо в ньому проявляється могутність Божої руки, що через посередництво святого творить великі чуда у житті людини. І через слова молитов, проповідей і повчань змінює усвідомлення віри, дозволяє скріпитися і сповнитися тим справжнім священством, що пригадує людині про самого Великого Архиєрея – Христа.

Також читайте: о. Василь Нижник: «За прикладом Василія Великого стараймося донести до кожного серця віру у правдивого Бога»

Митрополит Димитрій: “Св. Василій Великий радить нам прислухатися до себе”

 

Підготувала Марія Цьомик