У Жовкві завершують реставрацію церкви-пам’ятки ЮНЕСКО

У дерев’яній церкві Пресвятої Трійці у Жовкві завершили зовнішні реставраційні роботи. Храм, споруджений 1720 році, є у списку Культурної спадщини ЮНЕСКО. Про це розповідає Суспільне.

Церкву почали відновлювати чотири роки тому, але через брак фінансування роботи призупинили на два роки. А наприкінці минулого року на відновлення церкви виділили 10 з половиною мільйонів гривень з держбюджету. За ці гроші завершили зовнішні роботи з реставрації церкви. У храмі повністю замінили дерев’яну покрівлю. Окрім перекриття, реставратори замінили деякі дерев’яні балки та дошки.

Відновленням церкви займається Львівська національна галерея мистецтв імені Бориса Возницького. Цей храм передали Галереї два роки тому.

«Церква збудована на кам’яному фундаменті, на якому стоять величезні дубові балки. І вони не замінювалися, стіни, які тут вибудовані вони теж того віку. Основа залишилася теж, яка було 300 років тому», – розповів завідувач відділу Львівської національної галереї мистецтв Євген Янушевич.

Реставрацію церкви ззовні уже завершили. Тепер реставратори перейшли до робіт всередині. Завершити реставрацію дерев’яної церкви планують у 2023 році. Після цього церкву відкриють для відвідувачів, а також там відновлять Богослужіння.

«З огляду на вік, з огляду на те, що вона дерев’яна відбувається природне знищення матеріалу. Вона була частково розібрана, підготовлена до реставрації. Іконостас перебуває в реставрації. На кінець минулого року, року тяжкого, року війни, все таки Міністерство культури України знайшло гроші для того, щоб завершити принаймні на якомусь етапі реставрацію цієї пам’ятки”, – каже генеральний директор Львівської національної галереї мистецтв.

Церква Пресвятої Трійці УГКЦ — дерев’яна церква у м. Жовква Львівської області, споруджена 1720 року. Видатна пам’ятка архітектури та монументального мистецтва галицької школи. 21 червня 2013 року на 37-й сесії Комітету Світової спадщини ЮНЕСКО, що проходила у Камбоджі, Церква Пресвятої Трійці, разом з іншими дерев’яними церквами карпатського регіону, була внесена до списку світової спадщини ЮНЕСКО.

Церква становить собою дерев’яну тризрубну будівлю із цегляною добудовою — ризницею. Білокам’яне обрамлення вікон та портал перенесені сюди із розібраної замкової вежі. У церкві знаходиться п’ятиярусний іконостас, що налічує приблизно 50 ікон, створений майстрами Жовківської школи малярства та різьби Івана Рутковича на початку XVIII ст. В іконописі втілено новаторський пошук — образи святих наділені елементами українського типажу. Іконостас виготовлений з липи, його декор має глибоке різьблення, котре виконав Ігнатій Стобенський. У 1978—79 роках церкву і, зокрема, іконостас було реставровано.