Великий четвер – день подяки і молитви за священство

Великий четвер – день згадування Таємної вечері Ісуса Христа та Його апостолів, під час якої було установлено Таїнство Євхаристії. Благословивши і роздавши учням хліб і вино та закликавши чинити це на Його спомин, Ісус звершив священнодіяння, яке повторюється в кожній Божественній Літургії. Тому Великий четвер називають днем установлення Священства. 

«Христос – як Боголюдина – відновив зв’язок між Богом і людиною та став Єдиним Посередником між Богом і людьми (пор. 1 тм. 2, 5). Вознісшись на небо в людській природі, Він явився заступником за нас перед Божим обличчям (пор. Євр. 9, 24). Христос – вічний священик за чином Мелхіседека. це означає, що “Він став ним не за законом тілесної заповіді [тобто, аронового священства], а за силою життя нетлінного” (Євр. 7, 16), тому що в ньому є досконале і неминуще посередництво. Христос, принісши Себе самого в жертву примирення на хресті, був водночас і Священиком, і Жертвою. тому Його жертва, принесена раз і назавжди, є досконала (пор. Євр. 7, 27)», – говорить Катехизм УГКЦ «Христос – наша Пасха» (§486) Будучи найвищим Архиєреєм, Христос кличе до служіння священнослужителів, які у святому таїнстві рукоположення отримують благодать Святого Духа для здійснення Христового священства через звершення Святих Таїнств та пастирське служіння.

Також читайте: «Пресвітерський чин – це братерська жива спільнота найближчих Христових учнів», – 7 сильних думок Блаженнішого Святослава до духовенства на Великий четвер

Покликані до священства діють силою Святого Духа, що не скасовує їхніх суто людських рис та хиб; водночас ієреї покликані бути прикладом досконалості, щоби гідно представляти довірене їм Таїнство Священства та здійснювати добре служіння вірним. Миряни часто ідеалізують священників, закриваючи очі на їхні помилки або навпаки – гостро засуджуючи. Варто пам’ятати, що священниче покликання – це великий виклик, і тому за добре й гідне священство треба молитися. 

Під час ієрейського рукоположення Архиєрей молиться, щоби диякона у пресвітерство поставила «Божественна благодать, що завжди недужих оздоровлює і те, що їм недостає, доповнює». Це означає, що новопоставлений священник приймає дар Священства з рук самого Господа і бере велику відповідальність, проте  у служінні його кріпить сила Божа, яка виправляє людську недосконалість.

Також читайте: «Не змарнуймо власне життя, а проживімо його у світлі служіння!» – Преосвященніший Володимир у Великий четвер

Тому Великий четвер не можна вповні назвати «професійним святом» священників, адже священство Христа не є професією, а покликом та викликом. Це день згадувати Божий дар і дякувати за всіх покликаних. Душпастирі здійснюють місію служіння вірним, перебуваючи на передовій духовної боротьби – не лише в храмі, а й на фронті, в лікарні, в кожному місці, де є потреба. Тож сьогодні варто подякувати Богові за Його душпастирів і молитися за покликаних, аби їхнє священство завжди було святим.

Також читайте: Єрм. Юстин (Бойко): “Звідки беруться священники?”

Топ-5 непересічних фільмів про шлях до священства

Підготувала Марія Цьомик