Благословен єси, Христе Боже наш, що премудрими рибаків явив, зіславши їм Духа Святого, і ними уловив вселенну. Чоловіколюбче, слава Тобі.
Тропар празника Зіслання Святого Духа
Серед усіх свят, які Церква звершує протягом року, празник Зіслання Святого Духа посідає ключове місце у звершенні торжества Воскресення. П’ятдесятниця завершує особливий період і стає новим початком – від Зіслання Святого Духа відраховують нові тижні, якими вірні мандрують протягом літургійного року; юдейське свято Шавуо́т, що було святкуванням нового врожаю та спомином одержання Божих Заповідей на Синаї, для християн стає святом мудрості, прийняття Духа і оновлення у Ньому.
Також читайте: о. Олексій Філюк: «У день П’ятдесятниці ми, як і апостоли, отримуємо Дари Святого Духа»
Свято П’ятдесятниці присвячене вшануванню Триєдиності Бога, а також в особливий спосіб – Третій Божій Особі. Другий день свята називають Понеділком Святого Духа, якому посвячено численні святині. На свята Трійці храмові празники святкують не лише кілька львівських храмів, а й греко-католицька духовна семінарія. Це ім’я вона носить від часу заснування наприкінці XVIII століття; і попри те, що зараз навчальний заклад розташовано не в історичному місці (зараз у колишніх стінах богословської академії – корпус Львівського національного університету імені Івана Франка), його посвята Святому Духові продовжує виховувати покоління священників. Історичне ж місце теж не втратило свого духу: тепер у каплиці барокової дзвіниці, що збереглася при зруйнованому семінарійному храмі, живе і розвивається парафія Святого Духа.
Також читайте: Історія любить сильних духом. Семінарія-академія-університет, або з нагоди престольного свята семінарії Святого Духа у Львові
Зіслання Святого Духа – празник виправданого очікування. Апостоли повірили словам Христа, який заповів їм Утішителя ще перед своїми страстями; і по Воскресенні Спасителя та його Вознесенні десять днів чували у молитві, очікуючи сходження Духа. Проте усвідомити все значення цієї події практично неможливо розумом людини. «Прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, Благий, душі наші» – молимося у молитві «Царю Небесний». Втім, розуміння того, що ми прикликаємо в своє людське єство самого Господа, надає безвимірної ваги події Зіслання Святого Духа. Таким чином ми віддаємося Божій волі, закликаючи Його наповнити все наше життя і діяти через нас. А людське тіло стає храмом Святого Духа, і саме тому вимагає особливої пошани.
Також читайте: Отець Ігор Бойко: “Набравшись дарів Святого Духа приносімо в житті багато добрих плодів”
Це свято – можливість пригадати дари й плоди Святого Духа, що змінюють людське буття, як і навчитися просити про них, цінувати і використовувати у щоденні. Саме так Господь перемінив життя апостолів – «премудрими рибаків явив», які відтак по цілому світі понесли Христове Євангеліє. Діянням Святого Духа життя людини вповні стає простором Божого Промислу, і так здійснюється Його задум щодо спасення цілого світу.
Владика Володимир: «Вогонь Святого Духа запалює нас на дорозі нашого життя»
Разом з тим, П’ятдесятниця, яку в народі також називають Зеленими святами – історично патріотичне свято для українців. У час Зіслання Святого Духа зокрема згадують українських січових стрільців, а також усіх борців за Незалежність України. Вони стають прикладом – особливо в час нової війни – боротьби за правду, яку в собі втілює Святий Дух, «Дух Істини». Отож у святі Трійці переживаємо радість Божої присутності, яка дає нову надію і пригадує нам про нашу боротьбу за небесну Батьківщину.
Також читайте: Митрополит Димитрій (Рудюк): “У добу, коли все омертвіло і стало цинічним, дари Святого Духа дуже потрібні людині”
Підготувала Марія Цьомик