7 жовтня святкують свято Діви Марії — Цариці Розарію

Католицька Церква сьогодні, 7 жовтня, святкує свято Діви Марії — Цариці Розарію. Це свято вшановує Богородицю, яка – зокрема в усіх найвідоміших об’явленнях – постає із вервицею в руках і спонукає до молитви розарію.

Свято Цариці Розарію пов’язане із битвою при Лепанто 7 жовтня 1571 року, коли християнський флот переміг турків. На честь перемоги було засновано свято «Переможної Божої Матері» – ініціював його святий Папа Пій V, що протягом життя особливо акцентував на молитві розарію; відтак при храмах, де були осередки братства Святого Розарію, цей день став святом Діви Марії Розарію.

Після перемоги над османами під Белградом у 1716 році, Папа Климент ХІ поширив святкування на всю Церкву. Пізніше до Лоретанської літанії до Пресвятої Діви Марії було додано ім’я «Цариця святого Розарію» та заохочено до молитви вервиці в усіх храмах протягом жовтня.

Розарій – одне з найвідоміших молінь, що звершується на  вервиці. Моління вервиці передбачає багаторазове повторення молитви – найчастіше «Радуйся, Маріє» або ж «Богородице Діво», але також й інших молитов, залежно від духовного спрямування молитви. Православна та греко-католицька Церкви також використовують вервицю або чотки для «Ісусової молитви» – попри зовнішні розбіжності вони зберігають спосіб підрахунку промовлених молитов. Молитовне повторення з використанням чоток притаманне не лише християнській традиції – такі моління звершують і в індуїзмі, буддизмі, ісламі тощо. Втім, для християн моління вервиці є поєднанням усної та споглядальної молитви через розважання над ключовими моментами із життя Ісуса Христа і Богородиці.

Назва в перекладі з латинської означає «сад з троянд», «розарій», що й апелює до титулу Діви Марії Розарію. Перші згадки про використання схожих з розарієм молитов із чотками в християнських монастирях відносяться до IX століття. Чотки сучасного вигляду з’явились у XIII столітті. Католицька традиція офіційно пов’язує їх появу з явленням Діви Марії святому Домініку в 1214 році. Цей святий поширював молитву Розарію в тогочасному вигляді.

За матеріалами rkc.org.ua

З нагоди свята пропонуємо вашій увазі декілька публікацій про молитву розарію і роль цієї молитви у духовній боротьбі християнина:

Костянтин Москалець: Бездротова гарнітура для зв’язку з Богом

С. Лідія (Зембовіч): Молитися Розарій — це як тримати Марію за руку

С. Ліджі Пайяпіллі: “Вервиця – це меч проти світу, зброя проти диявола”

Архієпископ Мечислав Мокшицький: “Розарій наповнює мене силою в духовному житті”

Владика Едвард Кава: “Молитва розарію чинить чуда, особливо там, де є загроза війни”

Читайте також:

9 святих, які любили молитися на вервиці

Посібник для початківців з молитви на вервиці

10 підказок, як молитись вервицю щодня

Про Вервицю: те, що не всі знають

Чудеса, здійснені через Розарій (вервицю)

Хто молиться Вервицю, ніколи не буде позбавлений Божої опіки

П’ять книг про молитву на вервиці

 

Підготувала Марія Цьомик