«Днесь спасення нашого начало»: Благовіщення Пресвятої Богородиці

Великий воєвода безтілесних ангелів, з’явившись у Назареті, сповіщає тобі, Пречиста, Царя віків і Господа, кажучи: Радуйся, благословенна Маріє, недоступне і невимовне чудо, людей обново!

Сідальний на Утрені празника Благовіщення

7 квітня за юліанським календарем християни святкують свято Благовіщення Пресвятої Богородиці – одне з дванадцяти найбільших християнських свят, що  у циклі літургійного року знаменує зачаття Христа, є певною точкою відліку справи спасення людини. Подію Благовіщення детально описує Євангеліє від Луки, а ще – богослужбові тексти, що наповнюють і сам празник, і його передсвяття. Зустріч архангела Гавриїла і Богородиці, що стала доленосною для людства, оспівана багатьма творами мистецтва; ім’я празника носять численні святині. Але, подібно, як говорять тексти свята, неможливо описати таїнство, яким стала відповідь Богородиці.

Також читайте: Благовіщення Пресвятої Богородиці святкують сьогодні християни східної традиції

Як і більшість свят в українській традиції, свято Благовіщення має вимір подвійний – як суто християнський, так і площину нехристиянських вірувань, що наклалися на розуміння празника. Із Благовіщенням пов’язані численні забобони, заборони, прикмети й ворожіння, що часто переплітаються з релігійних характером свята. Свято, в яке «пташка гнізда не в’є», в свідомості людей володіє колосальною силою та значимістю.

Також читайте: 5 акцентів свята Благовіщення Господнього

Проте справжній сенс празника Благовіщення – не в окремих традиціях, які мають чи не мають підстав. Таїнство Воплочення Бога дотепер не розгадане; його не може збагнути людський розум – ба більше, навіть досконала свідомість янгола не спроможна впоратися із таємницею переможеного порядку природи. «Хочеш довідатись, Діво, від мене про зачаття в Тобі? Але воно невимовне, Дух же Святий, благословивши Тебе, створить Своєю животворчою силою… Я є Божий посланець, щоб сповістити Тобі Божу волю. Чого Ти боїшся, Пренепорочна, мене, що більш Тебе боюся. Чого передо мною тремтиш, Владичице, що більш Тебе жахаюся?» – оспівує слова Гавриїла Утреня свята.

Також читайте: Благовіщення Пресвятої Богородиці: акценти свята

Тож спростити значення цього празника до чисто людського виміру неможливо – він осмислюється духовним пережиттям, дорогою віри, подібною до тієї, якою ішла Марія. «Я вже зараз бачу Тебе, як свічку найяснішу, як Богом збудований палац, як золотий ковчег. Прийми ж у Себе, Богоневісто, Подателя закону, що через Тебе благозволив визволити тлінну людську природу», – говорить словами ангела Утреня свята. Марія прийняла Божу волю не через розуміння, а через віру – довіру до Творця. Саме крок цієї довіри став спасенним для людини, бо через нього прийшов у світ Спаситель.

Також читайте: Що насправді сказав ангел Марії?

Благовіщення – це свято надії. Воно як ніколи актуальне тепер, коли лихоліття війни виснажують, сіють сумніви та зневірюють. Очікування доброї звістки про перемогу – це часто єдине, що не дає остаточно впасти у відчай. Проте сьогоднішнє свято пригадує нам, що Господь уже показав нам свою перемогу, і для нас залишається непорушною та нескасовною блага вістка про те, що ми визволені від гріха – і спасенні. Для кожного з нас приклад Марії – це зразок мужності й смиренномудрія, що дарують вічне життя. 

Також читайте: Максим Тимо: «Благовіщення не стосується виключно Марії, через неї Бог промовляє до всіх»

Протоієрей Михайло Сивак: «Благовіщення – це початок нашого спасіння»

Протоієрей Михайло Сивак: «Благовіщення – це момент, коли у світ приходить сам Бог, Творець Всесвіту»

о. Петро Політило: «Через свято Благовіщення ми отримали можливість відродитися і здобути життя вічне»

о. Юрій Балух: «Сьогодні і ми маємо почути слова, які лунають від Божого посланця: “Не бійтеся”»

5 художніх християнських фільмів, які варто переглянути у свято Благовіщення

 

Підготувала Марія Цьомик