Дослідження: третина німців вважає релігійне розмаїття «загрозою»

Релігійна різноманітність, що зростає, у Німеччині лякає третину громадян. За даними «Релігійного монітора 2023» Фонду Бертельсманна, опитування якого було доступно «Вельту» (середа), 34% опитаних вважають множинність релігійних вірувань «загрозою». В опитуванні Інституту дослідження громадської думки «Інфас» 29% охарактеризували плюралізацію як «збагачення». Решта не підтримали жодне з цих двох тверджень.

Про це пише katholisch.de.

Почуття загрози висловили 38% людей без релігійної приналежності та 34% представників християнських конфесій. Найменше релігійної плюралізації бояться мусульмани, які проживають в Німеччині (20%), найбільше – індуїсти (61%).

Порівняно з Релігійним моніторингом 2013, мешканці Німеччини стали менше відкритими до послідовників інших релігій. Тоді 89% усіх респондентів сказали, що треба «бути відкритим до всіх релігій». У новому моніторингу ця позиція впала до 80 відсотків. З твердженням, що «кожна релігія має зерна істини», також погоджується на 13% менше людей – 59%.

Висока повага до свободи віросповідання

Водночас оцінка свободи віросповідання та права змінити чи прийняти віросповідання дуже висока – 93 відсотки. «Таким чином, одним із аспектів є високий рівень згоди з абстрактними принципами свободи переконань, релігійних переконань та практик», — резюмують автори поточного Religion Monitor на чолі з соціологом релігії Ясемін Ель-Менуар. «Суспільний консенсус розчиняється, коли мова йде про ставлення до різних релігійних істин та оцінку актуальності релігії для сучасності».

Згідно з поточним дослідженням, 59 відсотків усіх респондентів вважають, що релігія «більше не вписується в наш час». На думку авторів, це свідчить про «зростаючий розрив між третиною населення, яке не має відношення до релігії, і меншою групою людей, чиє життя знаходиться під сильним впливом релігії».

Дослідження показало, що 50 відсотків жителів Німеччини є християнами, майже 35,9 відсотка не належать до жодної релігійної громади. За християнами кількісно йдуть мусульмани з 8,5% і менші групи, такі, як буддисти, індуїсти та євреї (0,3%). Згідно з цим, 44,6 відсотка християн є католиками, 34,7 відсотка – протестантами і 3,7 відсотка – православними в різних групах. Частка п’ятидесятників і членів вільної церкви серед усіх християн становить 2,3 відсотка.