Образ лагідності та теплий оборонець покривджених: день святого Миколая

Зійшовшись разом, вірні, оспівуймо окрасу святителів і отців славу, джерело чудес і великого заступника вірних, промовляючи: Радуйся, мирян охоронцю і славний первопрестольнику та стовпе непорушний! Радуйся, всесвітлий світильнику, що освітлив кінці світу чудами! Радуйся, пригноблених божественна радосте й теплий охоронцю покривджених! І нині, всеблаженний Миколаю, не переставай молитися Христу Богові за тих, що з вірою і любов’ю тебе вшановують і завжди радісно святкують твою світлу пам’ять.

Стихира на Вечірні свята

День святого Миколая дуже важко окреслити у якомусь одному аспекті, так само, як і окреслити саму цю постать. «Багато ж великих і преславних чуд великий цей угодник Божий здійснив, на землі і на морі тим, що в бідах, помагаючи, від потоплення рятуючи, із глибини морської на дно виносячи, від полону звільняючи і переносячи в дім, від пут і темниці вибавляючи, від посічення мечем заступаючи і від смерти визволяючи. Багатьом багато подав зцілень: сліпим бачити, кульгавим ходити, глухим чути, німим говорити. Багатьох, в убогості і злиднях останніх страждаючих, збагатив, голодним їжу подав і кожному у кожній потребі готовий помогти, гарячим заступником, і швидким помічником, і захисником виявився. І нині також тим, хто його призиває, допомагає і від бід визволяє. Його ж чудес не можна порахувати ані незручно всі детально описати. Знає великого чудотворця цього Схід і Захід, бачать і всі кінці земні чудотворення його», – пише в житії Миколая святитель Димитрій (Туптало).

Ім’я Чудотворця Миколая – символ благодійності та божественної сили, його життя – це розповідь про могутність, що проявляється через смирення і жертовну віру. Чимало історичних даних про життя святого суперечливі, та чудеса, фіксовані у житії, формують образ молільника й заступника, що ще за життя прославився чудом любові до людей.

Читайте також: У гості до св. Миколая. Колір очей, зріст і інші цікаві факти про цього святого

Про це свідчать найвідоміші чудеса, якими прославляють Миколая – порятунок від рабства трьох убогих дівчат, від страти – трьох невинних, утихомирення великої бурі на морі, чудесне спрямування до Мир корабля зі зерном в часі голоду тощо. Все це – події з життя, хоч і оповиті ореолом легенди; по смерті ж число чудес за заступництвом святого Миколая незліченне. 

Так само недоведеним і суперечливим є твердження, що святитель брав участь у Першому Нікейському Соборі 325 року. Списки єпископів-учасників не згадують його імені, проте передання, що святий Миколай, ревно обурючись єрессю Арія, вдарив його в обличчя, досі популярне. Власне той, кого тропар «іменує правилом віри і образом лагідности, учителем повздержности», швидше свідчив Христа саме стриманістю і покорою, з якою терпів переслідування та всілякі випробування; а ревність віри проявляється у повсякденному творенні справ милосердя, через яких найбільше проявляється Божа слава.

Читайте також: 5 фактів про святого Миколая, які варто розказати дітям

Святий Миколай – один із найшанованіших святих у  католицьких, православних і деяких протестантських церквах. Його ім’я – всесвітній символ милосердної допомоги. Церква вшановує святителя не лише в численних моліннях – йому приурочена Літургія кожного четверга, а ще найчастіше саме ікона Миколая є однією з намісних ікон іконостасів у храмах.

Ім’я Чудотворця носять численні святині: початок культу святого Миколая пов’язують зі зведенням храму його імені в Константинополі за часів імператора Юстиніана I. Культ святого Миколая був популярний у східнохристиянських церквах, особливо в Греції. Звідти він поширився до Італії, Німеччини, України. Для нашої Батьківщини святитель Миколай став одним із найбільш знаних та люблених Божих угодників. Його ім’я носять не лише храми й монастирі, а й місто Миколаїв, назване на честь покровителя мореплавців.

Читайте також: 5 порад батькам до Дня святого Миколая від Митрополита Епіфанія

Найстаршою спорудою, присвяченою святому Миколі на наших землях вважається ротонда в Перемишлі, що датується Х сторіччям. У другій половині ХІ століття у Києві на Аскольдовій могилі була збудована церква святого Миколи. Ім’я святого носили й інші київські храми, вшановувалась також дата перенесення його мощей. Особливою популярністю користувалось «Чудо про немовля в Києві», що датується дослідниками не пізніше 1091 року. Легенда розповідає про подружжя, яке здійснило паломництво у Вишгород до мощів Бориса і Гліба у день їх пам’яті. Під час повернення з Києва по Дніпру в човні жінка задрімала і впустила немовля у воду. Батьки кинулися з молитвою до св. Миколая, і наступного ранку дитина була знайдена неушкодженою в зачиненому Софійському соборі під іконою св. Миколая. Цю подію, зокрема, поетично описував Іван Франко; ікона ж одержала назву Миколая Мокрого  і містилась на хорах Софійського собору.

Особливою святинею імені Миколая у Львові є княжий храм на вулиці Богдана Хмельницького, одна з найстаріших споруд в нашому місті, що походить з ХІІІ століття.

Читайте також: Ровесник міста, чиї стіни пам’ятають князів. Храм святого Миколая у Львові

Покровительство дітей, мандрівників, пекарів, моряків пов’язують із подіями зі життя святого. Саме серед дітей це свято найпопулярніше: звичай дарувати в цей день подарунки, запозичений із подій житія святого, не втрачає значимості. 

Втім, хоча численні чудесні передання являють Миколая великим святим, сучасний його образ під потужним впливом масової культури все більше втрачає значимість Божого угодника, а стає збірним образом чарівника з мішком подарунків. Риси дідуся-дарувальника присутні в різдвяному персонажеві, що в різних країнах має різні імена. У багатьох випадках християнські корені цієї постаті збережені, проте подеколи – навпаки: так сталося в ХХ столітті в Радянському Союзі, що, зрікаючись «опіума для народа», перетворив святого Миколая у вигаданого новорічного персонажа.

Читайте також: О. Сергій (Гончаров) про 5 відмінностей між св. Миколаєм та Дідом Морозом

Сучасне ж сприйняття святого Миколая очищується від нашарування образу Діда Мороза, проте в основному зберігає його особливості – концерти, дитячі виступи, зустрічі «зі святим Миколаєм» у «резиденціях» або на святах. Такі заходи, хоч і спрямовані на підтримку і втіху дітям, розмивають розуміння могутнього святого; через них затрачається роль молитви за його заступництво, адже святий Миколай у сприйнятті дітей «матеріалізується». Його вшанування зводиться радше до написання листів і прохання про дарунки; а відтак нерідко руйнується через розчарування. Саме в цьому й криється небезпека спрощування такої багатогранної постаті до самого лише обов’язкового дарування.

Так само не уникнула ця постать і впливу саме українських вірувань і традицій. Цей день пов’язують також із багатьма прикметами й повір’ями. На Харківщині, зокрема, існував звичай святкувати триденні Миколині святки, на які варили кутю і узвар, щоб у наступному році забезпечити врожай на жито й плоди; влаштовували ритуальні обіди на честь Миколая. На Поділлі цього дня, подібно, як із початком року, чекали «полазника» — чоловіка, який першим зайде до хати, що віщувало багатство й щастя протягом року.

Читайте також: “Як пояснити дітям, що Миколая немає? Ніяк! Бо він є!”

Тим часом, сучасний святий Миколай – це більше символ самого милосердя; саме тому його ім’я носять численні благодійні ініціативи, спрямовані на підтримку тих, хто в потребі, опіку над сиротами, волонтерську допомогу військовим, акції доброї волі. Приклад святого, який творив чудеса з великої щедрості – духовної та матеріальної – заохочує до співтворення. 

Його ім’я носить, зокрема, львівська Фундація Святого Миколая – відділ релігійної місії Центру Військового Капеланства Курії Львівської Архиєпархії Української Греко-Католицької Церкви. Головним завданням Фундації є, через пропагування особи святого Миколая Чудотворця – великого доброчинця, який щодня у світі потребує добрих рук для продовження своєї місії, підтримувати проекти, що пов’язані із душпастирством (капеланським служінням) серед дітей-сиріт, військовослужбовців, студентів та в’язнів. Так само значимим є і Дім Милосердя Святого Миколая, заснований Місією «Центр Опіки Сиріт», що є освітньо-виховним центром, місцем зустрічей з дітьми-сиротами та їх опікунами. Ініціативи імені святителя регулярно проводять благодійні заходи й акції на підтримку потребуючих.

Читайте також: Владика Венедикт (Алексійчук): «У кожній людині живе святий Миколай»

Не менш визначну роль має й опіка святого Миколая над військовими – це питання, що особливо актуальне зараз, в час збройної агресії та повномасштабного вторгнення. Та цю його рису вірні вшановували завжди, саме до Миколая спрямовуючи молитву про оборону і перемогу. Це фіксують молитви, богослужбові тексти – і навіть давній святковий кант, одна із найвідоміших церковних пісень про святителя: «Омофор твій нам оборона і одна від бід охорона, не дай марно нам пропасти, ворогам у руки впасти…  побіждай врагів наших всюди, помічник во скорбіх нам буди, хотячих нас роздорити, дай уста їх заградити, Миколаю!»

Чудеса за заступництвом святителя тривають і дотепер, проявляючись як у духовній підтримці, так і в матеріальній підтримці – чи то руками благодійників, чи то в сприятливих обставинах, і навіть – в дивовижних оздоровленнях, про які свідчать і в наш час. 

Читайте також: “Святий Миколай зайшов у реанімацію і зцілив мого сина!”

Захар Саджениця: «Святий Миколай допомагав нам»

Актуальність постаті святого Миколая не лише в легендарних переданнях, традиціях дарування подарунків чи допомозі, святкових звичаях. Сам святитель є свідком і прикладом: убогості й побожності, жертвенності й лагідності, щедрості та мудрості, що походить із любові до Бога. Так Господь проявляє свою силу не лише через свого Угодника, а через кожного вірного, що присвячує своє життя служіння Йому. Та святий Миколай стає втіленням віри і великим заступником, особливо серед воєнних викликів; опікуном знедолених, батьком для сиріт, святим помічником, що спішить на допомогу тим, хто прибігає до нього. 

«О, хто, хто к ньому прибігає,
На поміч його призиває,
Той все з горя вийде ціло,
Охоронить душу й тіло,
Миколаю!»
 

Читайте також: Владика Володимир у свято Миколая: “Сьогодні ми не мусимо йти на мученицьку смерть, але завжди можемо чинити дрібні вчинки милосердя”

Ігумен Кіпріан: «Цьогоріч святий Миколай буде батьком для кожної української дитини»

Підготувала Марія Цьомик

 

О, хто, хто Миколая любить,
О хто, хто Миколаю служить,
(2) Тому святий Миколай
На всякий час помагай,
Миколаю!
О, хто, хто спішить в твої двори,
Того Ти на землі й на морі
(2) Все хорониш від напасти,
Не даєш му в гріхи впасти,
Миколаю!
О, хто, хто к ньому прибігає,
На поміч його призиває,
(2) Той все з горя вийде ціло,
Охоронить душу й тіло,
Миколаю!
Омофор твій нам оборона
I одна від бід охорона,
(2) Не дай марно нам пропасти,
Ворогам у руки впасти,
Миколаю!
Побіждай врагів наших всюди,
Помічник во скорбіх нам буди,
(2) Хотячих нас роздорити,
Дай уста їх заградити,
Миколаю!
Миколає, молися за нами,
Благаєм Тебе зі сльозами,
(2) Ми тя будем вихваляти,
Ім’я Твоє величати,
Навіки!