Патріарх Кирил нагадав про смерть Никодима Ротова на прийомі у Папи

Московський патріарх Кирил Гундяєв дав настанови новопризначеному послу Росії у Ватикані І. Д. Солтановському. Глава російської церкви з жалем пригадав «часи конфронтації», коли позиція Ватикану була спрямована проти його країни, а також ностальгічно описав період відлиги у стосунках із Апостольським престолом, включно зі смертю на прийомі у Папи свого духовного наставника митрополита Никодима Ротова.

Про цю зустріч повідомляє patriarchia.ru.

Московський патріарх відкрито назвав СРСР своєю державою та поставив під сумнів причини, через які Ватикан до Другого Ватиканського Собору протистояв войовничому атеїзму та Радянському Союзу, що, на його думку, заважало стосункам між РПЦ та РКЦ.

Новий посол Росії у Ватикані Іван Солтановський слухає настанови Московського патріарха Кирила Гундяєва

«… тоді вони мали аргумент: Радянський Союз — атеїстична держава. І начебто вони не з країною боролися, а з атеїстичною ідеологією. Але все це створювало дуже несприятливий фон для можливого встановлення на той час відносин між Католицькою і Православною Церквою»,  – скаржиться Кирил.

Однак, за словами очільника РПЦ, взаємини почали істотно змінюватись, «з приходом Папи Іоанна XXIII (понтифікат з 1958 по 1963 рік — прим. ред.) і потім Павла VI (понтифікат з 1963 по 1978 рік – прим. ред.)».

«З нашого боку дуже велику роль відіграв митрополит Ленінградський і Новгородський Никодим, який зумів привернути ватиканську еліту до серйозної та змістовної розмови з ним як з представником Церкви. Я свого часу був його особистим секретарем і супроводжував його, у тому числі до Ватикану, і був присутнім на частині його переговорів з Папою Павлом VI», — зазначив Кирил.

На фото: Митр. Никодим (Ротов) – заупокійне богослужіння у храмі св. Анни у Ватикані

Також він пригадав, що митрополит Ротов «під час прийому у Папи помер»*. «Відомо, що, навіть захворівши дуже важко — кілька інфарктів було у митрополита Никодима, — в якийсь момент, коли з’явилася гостра необхідність йому поїхати до Ватикану для того, щоб вплинути на якусь складну ситуацію, зокрема й щодо того, що стосується ставлення Ватикану до нашої країни і до нашої Церкви, хоча його відмовляли лікарі, він поїхав, і, на жаль, під час прийому у Папи помер. Це свідчило насамперед про те, наскільки Руська Церква звертала серйозну увагу на стосунки з Ватиканом».

«Нині нова епоха, нові проблеми, нові можливості. І є важливим нам на цьому етапі історичного розвитку правильно вибудовувати стосунки з Ватиканом», — сказав Московський патріарх.

(Тепер вже колишній) посол Росії при Апостольському Престолі Олександр Авдєєв (ліворуч). Ватикан, 25 листопада 2013 року, Ватикан

І. Д. Солтановського було призначено на посаду посла Росії у Ватикані Указом Путіна від 16 травня 2023 року. До цього послом у Ватикані впродовж 10-ти років був Олександр Авдєєв. У своєму коментарі на Радіо СВ у квітні цього року посол України у Ватикані Андрій Юраш відзначив теплі стосунки між Папою Франциском та послом Росії Авдєєвим.  «Тобто фактично вони, умовно кажучи, ровесники і близькі друзі ще з тих давніх часів 2013 року, коли обоє з’явилися. Один сюди приїхав з Аргентини, другий сюди приїхав з Росії», — сказав Андрій Юраш.

25 лютого 2022 року Папа Римський Франциск відвідав представництво Російської Федерації при Святому Престолі та зустрівся з Надзвичайним та Повноважним послом Росії О.Авдєєвим. Бесіда між російським дипломатом і Главою Римсько-Католицької Церкви тривала близько півгодини. Говорячи про її зміст, Авдєєв повідомив: «Папа Франциск хотів особисто розпитати про ситуацію на Донбасі та в Україні». Фото: mospat.ru

* Никодим Ротов був Ленінградським митрополитом і найвизначнішим діячем РПЦ в 1960-70-ті роки. Тісно співпрацюючи з КДБ як агент «Святослав», він водночас активно розвивав структури своєї церкви. Також він відомий своїми симпатіями до Католицизму, а саме до його жорсткої організаційної вертикалі. Критики Ротова вважають його криптокатоликом. Разом з тим наслідком діяльності Никодима Ротова в РПЦ з’явився термін «Никодимів гріх», причиною цьому, згідно з неофіційною інформацією, стала не лише нетрадиційна сексуальна орієнтація митрополита, але й те, що більшість рукопокладених ним ієрархів також були гомосексуалістами. Таким чином КДБ мало в планах не лише духовно послабити та морально розбестити церкву, але й мати потужний компромат на єпископів. За деякими свідченнями, окремі вихованці митрополита Ротова продовжили цю неблагочестиву традицію. 

Митрополит Никодим Ротов і юний Володя Гундяєв (майбутній Московський патріарх Кирил)

** За однією з версій, Никодим Ротов помер через отруєння. Не виключається ймовірність, що під час зустрічі з римським понтифіком він випив із горнятка, яке призначалось Папі Івану Павлові І, який несподівано помер три тижні по тому, його понтифікат у серпні-вересні 1978 року склав всього лиш 33 дні.