Сьогодні виповнюється 90 років з дня народження Патріарха Любомира

26 лютого 2023 року виповнюється 90 років з дня народження Патріарха Любомира – без перебільшення, легендарної постаті в історії сучасної Української греко-католицької церкви

Життєвий шлях Блаженнішого Любомира по-справжньому знаковий. У ньому поєдналися передвоєнні роки дитинства, еміграція за океан, монаша формація в Італії і повернення до України задля повноти скромного служіння; священство підпільної Церкви, єпископське служіння, що з таємного стало явним, зрештою кардинальський титул і багатолітній провід УГКЦ – і врешті – добровільне зречення з найвищого уряду, щоби «теплою рукою» передати справи Церкви і віддати себе служінню доостанку.

Також читайте: У цей день, 87 років тому, народився Блаженніший Любомир

Життя Блаженнішого Любомира у фотографіях

“Жити – означає любити”. До річниці із Дня народження Блаженнішого Любомира Гузара

Моліться і працюйте: сьогодні споминають Блаженнішого Любомира Гузара з нагоди дня народження

Але найбільший здобуток – і спадщина, яку Блаженніший залишив по собі – нематеріальна слава і справжнє визнання, що походить зі щирої любові до духовного батька. Любомир був не просто моральним авторитетом. Титул Патріарха він носив не за церковним уставом, а за майже біблійною поставою праведного старця, що зажди має добре слово Божої мудрості. Ця постава залишилася в пам’яті сучасників Блаженнішого понад усі титули й звання, які він за своє життя отримав як священнослужитель, наставник і вчитель. 

Також читайте: П’ять книг про Блаженнішого Любомира, які треба мати у кожній оселі

Любомир назавжди залишився львів’янином, хоч прожив у нашому місті лише частину свого життя. Доброго пастиря з повагою згадують у Львові – з минулого року його ім’я носить одна з львівських вулиць, і чимало визначних місць пов’язані з його діяльністю, а найбільше – Святоюрський Собор. Саме тут Глава УГКЦ звершував провід Церквою, звідси покликав її до столиці, здійснивши власний життєвий magnum opus – перенесення осідку Церкви до Києва і закладення Патріаршого Собору. Зрештою, сюди він повернувся ще раз – для велелюдного прощання з львів’янами при своєму відході до вічності.

Бачення майбутнього очима Патріарха Любомира перегукується з візіями Митрополита Андрея й Патріарха Йосифа – так Господь духовному зорові відкриває сторінки свого задуму; тож слово Любомира в дивний спосіб перевершує свій час, як, власне й сам Блаженніший:

«Дивним чином війна, яка мала б нас зруйнувати, стає причиною духовного і матеріального зростання, що дарує нам надію на збройну перемогу, а ще важливіше – на здійснення нашого всенародного бажання бути нормальною, справді самостійною державою. Ми щасливий народ, бо маємо провідну ідею. Існування такої ідеї і наше щире бажання її сьогодні здійснювати після багатьох десятиліть змагань – це та сила, яка, за словами нашого поета Івана Котляревського, кріпить нас, навіть у найскладніших обставинах: “Любов к Отчизні де героїть, там сила вража не устоїть, там грудь сильніша од гармат”»

Зрештою, найкраще про Патріарха може розказати саме його слово. До вашої уваги – підбірка актуальних і натхненних думок Блаженнішого Любомира, зібраних на нашому сайті:

Блаженніший Любомир: “Якою буде наша Україна залежить від нас, від кожного з нас”

Блаженніший Любомир Гузар: як об’єднати Церкву в Україні?

«Щоб об’єднатися, нам потрібно любити Бога і любити ближніх», – Блаженніший Любомир Гузар

“Здійснюймо те добро, якого прагнемо для себе і для всіх, – і тоді Україна нашого майбутнього буде для нас справжньою Батьківщиною”, – Блаженніший Любомир Гузар

“Робіть свою роботу добре, незалежно від того, хто при владі і які виклики перед нами”, – Блаженніший Любомир про те як жити у нелегкі часи

“Треба змінити серце”: що казав Блаженніший Любомир про Росію і Україну ? Знайдено унікальний документ

“Простота людини полягає у її високій духовній культурі”,- Блаженніший Любомир

Блаженніший Любомир: “Не можна втрачати надії на кращі часи. Замість зневіри – беріться до роботи!”

5 блискучих цитат Блаженнішого Любомира

5 думок Блаженнішого Любомира про любов та суперництво

“Бути вільним – це означає бути відповідальним”: сім сильних думок Блаженнішого Любомира, що стали крилатими

10 сильних цитат блаженнішого Любомира

10 тез Любомира Гузара про дітей, батьків і дисципліну

10 унікальних думок Блаженнішого Любомира (Гузара)

Завжди актуальні слова Блаженнішого Любомира про доброту

Цитати Блаженнішого Любомира Гузара, які надихають та дають сили жити

“Дитина повинна відчути, що її люблять”: поради виховання дітей від Блаженнішого Любомира

Рецепт щасливого життя від Блаженнішого Любомира

Блаженніший Любомир був знаковою постаттю свого часу – і залишається знаковою постаттю часу нашого, хоч, без сумніву, з його відходом відійшла ціла епоха Церкви. Проте спогади про Патріарха залишаються цінними, воскрешаючи в пам’яті скромну приязну постать з особливим впізнаваним голосом і спокійною усмішкою, що дотепер надихає. Пропонуємо вам декілька з них:

“Він був живою іконою нашого Татуся”, – Блаженніший Святослав про Блаженнішого Любомира (Гузара)

Владика Борис: «Люди бачили у Блаженнішому Любомирі відблиск Бога»

О. Юстин (Бойко): “Бажання бути правдивою людиною було девізом Блаженнішого Любомира”

Єрм. Лука (Михайлович): “Поруч з Блаженнішим Любомиром відчувалася особлива Божа присутність”

Отець Богдан Прах: особисті спогади про Блаженнішого Любомира Гузара

Отець Роман Кравчик: «Блаженніший Любомир був духовним аристократом»

Серед багатьох відомих, уже крилатих, висловів Блаженнішого Любомира найчастіше характеризують його словами: «Хочу бути людиною». І насправді для нас ця позачасова постать є прикладом Людини, створеної на образ і подобу Божу, яка наслідує Творця – смиренністю, любов’ю, приязню та внутрішнім миром. Патріарх Любомир залишається авторитетом навіть по своєму відході до вічності. А в часі війни ще знаковіше звучить його ім’я, що нас закликає молитися за мир.  Тож його ювілей – добра пригадав подякувати Богові за дар великого провідника і доброго пастиря, взірця й духовного батька – і не переставати боротися за мир за заповітом, який Блаженніший залишив: «Моліться і працюйте».

 

Підготувала Марія Цьомик