УГКЦ та ПЦУ готують вірних до практичного впровадження нового календаря

Українські Церкви допомагають своїм вірянам адаптуватися до календарної реформи, що відбувається в нашій державі. 

Оскільки Українська греко-католицька церква за рішенням Архиєрейського Синоду в Україні прийняла рішення про перехід на новий стиль для нерухомих свят, про що 6 лютого повідомив Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав, з’явилася потреба оновити церковний календар. Відтак на офіційному сайті УГКЦ вже оприлюднено доповнення до календаря на вересень–грудень 2023 року.

Календар із літургійними читаннями опублікували на церковних медіаресурсах. Його можна знайти на сайті ugcc.ua у розділі «Бібліотека» > «Богослужіння». Оновлений календар – тут.

Православна церква України ще не прийняла загального рішення щодо календарної реформи, проте рішенням Синоду вже визначила Порядок надання благословення парафіям та монастирям ПЦУ на використання новоюліанського календаря. Дозвіл окремим парафіям за конкретної душпастирської потреби святкувати Різдво за новим стилем Синод ПЦУ надав ще восени 2022 року.

«Календарне питання – складне, але нагальне з огляду на численні запити від парафій, монастирів, мирян, духовенства та архієреїв щодо можливості використання у практиці служіння новоюліанського календаря за зразком більшості Помісних Православних Церков», – зазначають на фейсбук-сторінці ПЦУ.
 
Орієнтуючись на запит суспільства, Православна церква України вже із цього місяця буде подавати для своїх вірних загальну інформацію про найбільші свята і дні пам’яті святих у двох варіантах: за юліанським (діючим, традиційним) календарем і новоюліанським (оновленим) календарем, зважаючи на те, що деякі громади виявили бажання і належним чином отримали відповідне синодальне благословення. Публікують цю інформацію на сторінці Церкви.
 
Також у ПЦУ нагадють, що проблемою юліанського традиційного календаря є накопичення невідповідності між астрономічним і календарним рівноденням: «Нині це розходження складає 13 днів, а з плином часу складатиме місяці.
Сто років тому, використовуючи напрацювання сербського астронома Мілутіна Міланковича з реформи та уточнення юліанського календаря, поступово в Православній Церкві став запроваджуватися оновлений календар, який виключає недолік юліанського календаря і є більш близьким до астрономічних даних, ніж григоріанський календар. Його називають новоюліанським».
 
Сьогодні новоюліанський календар використовують Вселенський Патріархат, Олександрійський Патріархат, Антиохійський Патріархат, Румунський Патріархат, Болгарський Патріархат, Церква Кіпру, Церква Греції, Церква Албанії.