Праведники проти Голокосту: про порятунок львівських євреїв

Напередодні міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту, який вшановують 27 січня, Львівська Єврейська Месіанська Громада запрошує згадати відомі усім львів’янам особливі постаті, що долучилися до порятунку євреїв – Митрополита Андрея (Шептицького) та його брата Климентія. Про них спільнота написала на своїй фейсбук-сторінці.
 
Завдяки їхнім зусиллям, зазначають у дописі, було врятовано за деякими даними близько 200 євреїв, переважно дітей, які переховувались під час окупації в католицьких храмах і навіть у резиденції митрополита. Двічі митрополит звертався з протестом щодо нищення єврейського населення в Галичині до рейхсфюрера СС Гіммлера (грудень 1941; лютий 1942). Протестував проти втягнення української поліції до винищення євреїв. Митрополит Андрей був єдиною церковною фігурою такого рангу в окупованій Європі, яка виступила на захист євреїв, на такий крок не спромігся навіть папа Пій XII.
 
У справі порятунку євреїв Митрополитові Андреєві допомагало згромадження Студитів. Серед відомих імен – сестра Йосифа (Вітер) (1946-го її ув’язнено комуністичним режимом), а також рідний брат Климентій (37 євреїв; на фабриці взуття, яка належала студитам, — ще 16 євреїв; арештований радянським режимом 1947-го, помер у в’язниці).
 
«З неприхованою симпатією пише про шляхетну поведінку Андрея Шептицького врятований ним під час війни зі всією сім’єю рабин Давид Кагане у своєму “Щоденнику львівського гетто”», – зауважують у дописі. «Отець Климентій визнаний в 1996 році праведником народів світу, а митрополит Андрей посмертно отримав нагороду Яна Карського. Активний діалог за визнання митрополита праведником народів світу триває й досі і є предметом багатьох суперечок, проте акт його людяності, ризикуючи своїм життям задля спасіння єврейського населення, вочевидь має вшановуватись».