Посланець Кирила знову у Папи: РПЦ активно «підгортає» у Ватикані

Непомітною для українського медіасегмента стала нова хвиля активізму зовнішньополітичного відомства Російської православної церкви у Ватикані. Минулого тижня в Римі активно працював голова Відділу зовнішніх церковних зв’язків Московської Патріархії (ВЗЦЗ МП) митрополит Волоколамський Антоній Севрюк.

Лише впродовж двох днів у російського митрополита відбулося кілька зустрічей на високому рівні, в тому числі й з Папою Франциском.

15 червня: Архієпископ Галлахер та лідери Спільноти Святого Егідія

У четвер голова ВЗЦЗ МП зустрівся із секретарем Святого Престолу з питань відносин із державами архієпископом Полом Галлахером. Повідомляється, що «сторони обговорили низку питань поточного порядку денного відносин Російської Православної Церкви та Римо-Католицької Церкви». Також зазначається, що співрозмовники обмінялися пам’ятними дарами.

Того ж дня відбулася зустріч митрополита Антонія Севрюка з керівництвом Спільноти Святого Егідія, яка відбулася в її резиденції, що розташована в історичному районі Риму – Трастевері. Представник РПЦ спілкувався із засновником спільноти професором А. Ріккарді та її віце-президентом професором А. Роккуччі. Повідомляється, що «сторони обговорили низку питань, що становлять взаємний інтерес».

Цікаво, що у вересні минулого року архієпископ Галлахер відзначав, що питання діалогу з РПЦ потрібно відокремлювати від української теми. «Ми говоримо про дві різні речі: Папа Римський хотів би продовжувати екуменічний діалог з Патріархом [Московським Кирилом]. Питання війни окремі, але якщо надійде прохання від обох сторін, Святіший Престол готовий допомогти тим, чим може», – сказав тоді секретар Ватикану щодо відносин з державами.

А в травні 2022 року Галлахер відвідував Львів. Тоді міський голова Андрій Садовий нагадав представнику Ватикану, що «Львів — це місто із найбільшою католицькою громадою в Україні». «Ініціативи про єднання українців та росіян, а ще більше — мовчання Ватикану – багато львів’ян сприймають дуже боляче — як зраду. Сьогодні нас підтримують найсильніші держави світу. Але Ватикан має особливу силу. Ми не просимо зброю, ми просимо слово».

Читайте також: Хресна дорога в Колізеї та казкова Росія Ватикану

Митрополит Антоній Севрюк з лідерами Спільноти Святого Егідія Фото: mospat.ru

16 червня: П’єтро Паролін і Папа Франциск

Наступного дня, 16 червня, голова  ВЗЦЗ МП зустрівся з Державним секретарем Апостольського Престолу кардиналом Пьєтро Пароліном. Повідомляється, що митрополит Антоній привітав держсекретаря від імені очільника РПЦ Кирила Гундяєва. Своєю чергою кардинал Паролін поділився спогадами про зустріч з Московським патріархом під час свого візиту до Росії. Зазначається, що «під час тривалої бесіди, що відбулася у теплій атмосфері, сторони обговорили широке коло актуальних питань двосторонніх відносин».

Того ж дня, у п’ятницю, у Ватикані відбулася зустріч Антонія Севрюка з Папою Римським Франциском. Повідомлення про зустріч доволі скупе, зазначається лише, що «голова ВЗЦС передав главі Римо-Католицької Церкви привітання та побажання якнайшвидшого одужання від Святішого Патріарха Московського та всієї Русі Кирила», а також, що співрозмовники обмінялися пам’ятними дарами.

Варто відзначити, що своїми досягненнями у Ватикані, хоч і лаконічно, поділився лише сайт ВЗЦС МП. Сайт Ватикану скромно мовчить, а фото з цієї зустрічі не виставили навіть у Москві. Мабуть, варто відзначити, що попередня зустріч представника російської церкви з Папою Франциском відбулася минулого місяця у травні.

Читайте також: Московський патріарх Кирил Гундяєв дав настанови новопризначеному послу Росії у Ватикані

Папа цілує панагію підсанкційному російському митрополиту Антонію Севрюку, травень 2023

Чому Спільнота Святого Егідія?

Як повідомляє сайт katholisch.de з посиланням на РІА «Новости», Антоній Севрюк припустив ймовірність того, що Кирил прийме в Москві італійського кардинала Маттео Зуппі, якому Папа Франциск доручив миротворчу місію для України. Не випадковою, мабуть, була і зустріч Антонія Севрюка з лідерами Спільноти святого Егідія, оскільки голова папської миротворчої місії в Україні кардинал Зуппі є її духівником. А сам Антоній розповів РІА «Новости», що з засновником і віце-президентом Спільноти Святого Егідія він особисто знайомий протягом багатьох років ще з часів його служіння в Римі як настоятеля російської православної парафії. «Крім того, зі Спільнотою Святого Егідія Московський патріархат підтримує давні добрі стосунки, особливо у сфері гуманітарних ініціатив, спрямованих на здійснення допомоги нужденним», – відзначив він.

Тут, мабуть, варто дещо додати. Як зазначає сайт «Політична теологія», «з першого дня російської агресії лідер цієї групи Андреа Ріккарді виступив за капітуляцію України, мотивуючи свою позицію пацифістськими міркуваннями». «Ба більше, у листопаді минулого року члени Спільноти святого Егідія взяли участь у організованих лівими політсилами вуличних акціях, метою яких було змусити уряд Мелоні припинити постачання Україні зброї. Крім того, близькістю до лівих політичних сил відзначається сам кардинал».

Мітинг в Італії “Європа за мир в Україні”. Разом з ліваками участь у ньому приймала молодь зі Спільноти Святого Егідія. Одним зі шляхів до миру, на думку його учасників, є перестати надавати зброю Україні. Листопад 2022

Читайте також: Папа Франциск розповів про свою зустріч з підсанкційним митрополитом РПЦ

Де наш дипломатичний контрнаступ?

На тлі активності росіян у Ватикані варто зауважити, що на сайті Посольства України при Святому Престолі остання новина цього дипломатичного відомства була розміщена 25 січня, тобто майже п’ять місяців тому, тоді йшлося про візит Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій до Святого Престолу. На жаль, не чути й про активність у Ватикані зі сторони церков України.

Нагадаємо, що Російська православна церква зайняла однозначну позицію підтримати агресію проти України та виправдовує і благословляє геноцид українського народу. Поодиноких священиків РПЦ, які виступають за мир та припинення агресії, церковна влада жорстко та швидко репресує (дивно, що Ватикан не стає на їх захист). А митрополит Антоній, який є частиною цього репресивного апарату щодо миротворців, стає все частішим гостем Ватикану та Папи Франциска. Не береться до уваги при Святому Престолі й той факт, що Антоній Севрюк перебуває під санкціями за пропаганду та підтримку війни в Україні. Тож виникає питання, яким чином у Ватикані бачать розпалювачів війни миротворцями? Не хочеться вірити, що часи антиутопії «451° за Фаренгейтом» Рея Бредбері у Ватикані вже наступили.

На головному фото: Митрополит Антоній Севрюк з Державним секретарем Апостольського Престолу кардиналом Пьєтро Пароліном, 16.06.2023.  Джерело: mospat.ru

Підготував Андрій Толстой

Читайте також:

Реакція: в РПЦ проціджують комара, але ковтають верблюда

УПЦ – троянський кінь Московської патріархії в Європі

«Х…ло» в Лаврі, зламані сайти Львівської єпархії та міністр-незнайко

О. Андрій Пінчук: «Церква як інституція часто поборює свободу та прояви справжньої віри»