Велика п’ятниця: день торжества Життя

Ключовим моментом дороги християн до Великодня, як і земного шляху Ісуса Христа, є Велика п’ятниця – день спогадування розп’яття і покладення до гробу Спасителя. 

Спогад Жертви Христа відіграє таку колосальну роль у духовному житті християн, що Церква закликає дотримуватися посту в п’ятницю протягом усього року. А п’ятниця Страсної Седмиці є найважливішою – це день строгого посту, в який заборонена важка фізична праця; усі думки та дії цього дня мають бути спрямовані на розважання над смертю Христа. Разом з тим, побутують у Страсну п’ятницю і народні звичаї, прикмети та заборони, скеровані на глибшу «сакралізацію» цього дня.

Також читайте: Сьогодні Велика п’ятниця – найскорботніший день для християн

Проте сакральне значення Великої п’ятниці не можна вповні пережити, не долучаючись до богослужень цього дня, які вповні описують подію арешту, суду, бичування, хресної дороги та розп’яття Ісуса. Традиційно в першій половині дня звершують Царські Часи та Вечірню з виставленням Плащаниці  – полотна, на якому зображене тіло Христа. Це богослуження є символічним відтворенням зняття з хреста тіла Ісуса і покладання його до гробу; Плащаницю вшановують особливо торжественно, а вірні протягом всього передпасхального часу приходять молитовно поклонитися їй – так само, як відвідують оселю померлого, віддаючи останню шану. Перебування при Плащаниці – церковна традиція; нерідко чування при ній здійснюють цілодобово. 

Також читайте: Що ми знаємо про Плащаницю? Кілька цікавих фактів

Плащаниця є явним нагадуванням про тілесний похорон Ісуса Христа. Особливо вшановують християни Плащаницю, яку називають Туринською – її вважають автентичним полотном, в яке було загорнене тіло Спасителя, а відтак яке залишилося в порожньому гробі. Серед кількох світових копій Туринської плащаниці одна постійно перебуває в Україні – вірні можуть побачити й помолитися перед нею в Архикатедральному Соборі святого Юра у Львові. Проте в кожному храмі є своє подібне полотно, яке вірні ушановуть у Велику п’ятницю з любові до Спасителя. А сама сцена зняття Ісуса з хреста традиційно зображена на антимінсі – хустці зі зашитими всередину мощами святих, що лежить на престолі в храмі. Саме на антимінсі звершують Євхаристію – без нього Літургії служити не можна. Тому він стає не просто богослужбовим елементом, а постійним пригадуванням Страсної п’ятниці.

Також читайте: Цікаві факти про Туринську плащаницю. Як Лик Господній потрапив до наших храмів та що про це кажуть науковці?

Друге визначне богослуження Великої п’ятниці – це Єрусалимська Утреня, що є символічним Чином похорону Христа. Надзвичайно глибокі тексти Утрені оспівують Христа, покладеного в гробі, відтворюючи приклади зі Старого Завіту, що передрікали Хресну Жертву та Воскресення Месії. Єрусалимька Утреня сповнена внутрішнього торжества; вона говорить про воскресення та вічне життя кожної людини, яке Христос викупив своїм розп’яттям. Цікаво, що канон Єрусалимської Утрені також входить до Чину похорону мирських ієреїв. Таким чином ще глибше розкривається зв’язок Христа – Великого Архиєрея – з Його священниками, через яких продовжують звершуватися Таїнства Божого промислу. Єрусалимська Утреня застановляє над величчю Господньої Жертви і готує нас до справжньої Пасхи, празника торжества Життя над смертю.

Протоієрей Назарій Лозинський: “Велика п’ятниця — це день вдячності Богу за Його любов до нас”

Велика п’ятниця – особливий час духовної застанови, зосередження і тиші; саме у ній вірні переживають хресну жертву, без якої неможливе Христове Воскресення. Це день, що зараз, серед переживань війни, пригадує нам: після великих страждань і смерті нас чекає вічне Життя.

Підготувала Марія Цьомик