Прийдіть, вийдім на гору Господню, в дім Бога нашого, і побачимо славу його преображення, славу як єдинородного від Отця! Від світла приймімо світло і, з душевним захопленням, оспівуймо Тройцю єдиносущну навіки.
Литія празника Святого Переображення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа
Празник Преображення Господнього – одне з найторжественніших свят літа, одне з дванадцяти найбільших свят церковного року. У ньому вірні святкують особливе об’явлення Бога людині – епізод, що відбувся перед Страстями Христа на горі Тавор.
«Прообразуючи твоє воскресіння, вийшов ти, Христе Боже, на Тавор, взявши трьох своїх учнів: Петра, Якова та Івана. Коли ти преобразився, Таворська гора світлом вкрилася, тож учні твої, Слове, кинулись долі на землю, неспроможні бачити невимовного виду. Ангели з острахом і тремтінням слугували, небеса вжахнулися, а земля затряслася, побачивши на землі Господа слави», – так оспівує євангельську подію стихира Вечірні свята.
Також читайте: 19 серпня — Преображення Господнє. Історія свята
Свято Господнього Преображення – шановане й люблене в народі. Його ім’я носять чимало храмів, зокрема й у Львові, а зі самим святом зв’язано багато прикмет та вірувань. Основним же святковим «ритуалом» вважають благословення первоплодів – фруктів та овочів, які люди в цей день приносять до храму. Як і інші великі свята, Преображення частково губить свою значимість через таку традицію: в народі цей день (та ще два свята – мучеників Макавеїв та Перенесення Нерукотворного Образу з Едеси) називають «Спасом », та ще й присвоюють імена – «яблучного», «медового», «горіхового» тощо. Насправді ж духовну значимість події Христового Преображення неможливо переоцінити.
Також читайте: Яблучний Спас чи Христос із Тавору: яке значення має освячення первоплодів у день Преображення
Преображення у людському розумінні – це дія понадлюдська, божественна; але має цей празник вимір і цілком реальний. Саме собою це поняття означає переміну, зміну до глибини самого єства – кожної людини зокрема, цілого народу, цілого світу, який Господь кличе до спасення. Тому подія на горі Тавор стосується не давноминулих часів і чудесної зміни зовнішнього вигляду Ісуса Христа, а щоденної праці людини над здобуттям спасення та Царства Небесного. Це подія, що надихає і підносить людину до божественного, засвідчуючи божественне у ній самій.
о. Андрій Кончило: «Преображення України творить кожен з нас, а особливо наші воїни»
Ігумен Кіпріан: «Ціллю нашого життя є зміна самого себе – переображення»
Великі свята, що стосуються Богоявлення, неодмінно пов’язуються зі світлом. Свято Преображення називає Христа «Світлодавцем». Воно по-особливому розкриває розуміння слави Божої, яку людина не може побачити. Ісус змінює розуміння Божої присутності. Те, що було неможливим у Старому Завіті, переміняється (преображається) з приходом у світ Христа. Бог, якого людям неможливо бачити, уподібнився людині; став одним з тих, до кого прийшов, подібним до них у всьому, окрім гріха. Але подія Преображення – це наступний крок: зійшовши до людини, Господь прагне піднести людину, показатися їй – і це справді відбувається настільки, «скільки змогли» апостоли. Така зустріч Бога і людини не мала аналогів – вона стала моментом надії та пережиття Неба, яке учні Ісуса пронесли зі собою навіть у годині Його страждань.
Також читайте: Владика Матфей: «Разом із апостолом Петром сьогодні кажемо: “Господи, добре нам тут бути!”»
О. Лука (Михайлович):”Преображення Господнє, як запрошення людини до життя у Божій славі!”
«Нехай засіяє і нам, грішним, світло Твоє повсякчасне», – говорить тропар свята. Молитва про світло – це лейтмотив празника Преображення; і це світло насправді є великою потребою в часі випробувань і жорстокої війни. Господь може змінити все буття людини, і людина покликана преображатися у Божій благодаті, зростати і змінювати світ довкола себе. Тому подія на Таворі, в якій Бог прийшов, аби об’явитися людині, кожному з нас є надією і певністю на Небо, до якого мандруємо. «Світло, що просвітлює кожну людину», як говорить євангелист Йоан, є світлом, що долає пітьму відчаю і смерті, в якій ми перебуваємо. Тому хай воно стане для кожного з нас осередком миру і відчуття присутності Божої в кожному випробуванні, рішенні та виборі нашого життя.
Також читайте: С. Севастіяна (Карвацька): “Свято Преображення пригадує нам, що справжнє щастя лише від Бога”
Підготувала Марія Цьомик