Імам Ісламського культурного центру Львова Мурат Сулейманов днями був обраний муфтієм Духовного управління мусульман України «Умма». На цій посаді він замінив багаторічного муфтія Саіда Ісмагілова, який приєднався до команди парамедиків на фронті.
Хто стане новим імамом Львова? Скільки мусульман мешкає у Львові? Як сприймати антиукраїнську позицію верхівки російських мусульман? Які дві групи людей попадуть в пекло та чому джигад – це мильна бульбашка? Про це та інше Мурат Сулейманов розповів у інтерв’ю сайту «Духовна велич Львова».
«Іслам – це не зброя та велика борода»
Імаме Мурате, завдяки Вам іслам став для Львова ближчим, знайомішим і в певному сенсі «безпечнішим». Залишаючи наше місто, кому Ви передаєте свою естафету?
Звичайно, ми знайдемо наступника, і бажано, щоб це був українець, який буде добре розмовляти українською мовою та зможе добре розповідати про іслам. У львівському ісламському центрі я не один, у нас є директор, пан Амін, з яким ми працюємо вже впродовж п’яти років. Але ми шукаємо і обов’язково знайдемо імама для Львова.
Деякі з наших імамів стали до лав ЗСУ.
З якою метою ви відкрили ісламський центр у Львові?
У нас було дві мети. Найперше – центр для мусульман, які б могли сюди приходити на молитву, отримувати відповіді на свої питання, допомогу у розв’язанні внутрішніх потреб. Коли я приїхав до Львова в 2015 році, багато мусульман хотіли, щоб у них був імам, щоб була стабільність.
Друга мета – це зруйнувати стереотипи про іслам, які є навколо. Іслам – це не зброя та велика борода. А ще є невірні уявлення про місце жінки в ісламі – нібито в неї немає жодних прав і вона сидить вдома в хіджабі. Тож ми проводили «День хіджабу» і в нашому культурному центрі, і біля пам’ятника Шевченку в центрі міста, щоб пояснити, що ніхто жінку не змушує, це її вибір, це її взаємини з Всевишнім. В ісламі хіджаб символізує покірність.
Також читайте: Імам Мурат: Продаж Іраном безпілотників Росії не має нічого спільного з Ісламом
«Київ та Львів відрізняються, є свої “внутрішні закони”, свій менталітет»
За ці сім років мусульман стало більше у Львові?
Протягом цих семи років я знаходжу «нових» мусульман у Львові, хоча вони живуть тут вже давно. Це, зокрема, казанські татари, які приїхали сюди ще за радянських часів. Ще років 20 тому вони були тут дуже активні. Буває, що хтось телефонує і каже, що він мусульманин, що його батьки мусульмани. Також є азербайджанська діаспора.
То хто є львівські мусульмани?
Львівські мусульмани – це казанські татари, це азербайджанці, це також кримські татари, багато з них переїхали сюди в 2014 році. І також це студенти, які приїхали з мусульманських країн: Туреччини, Єгипту, Йорданії, Сирії, Еміратів. Але зараз зі студентів майже нікого не лишилося. Через війну близько 95% студентів поїхали, залишились хіба що ті, кому треба трохи довчитись. Ось ці мусульмани приходять до нас щоп’ятниці.
Чи є мусульмани з етнічних українців?
Так, є, але загалом їхня кількість невелика.
Скільки приблизно мусульман живе у Львові, якщо не брати до уваги студентів?
Я думаю, що станом на цей час – до трьох тисяч можна знайти. Разом зі студентами було до п’яти тисяч.
Нам відоме таке явище як номінальні християни*. А наскільки активні в релігійному житті львівські мусульмани?
Таке явище є і в нас. Якщо взяти ось цих три тисячі, то активні, такі, що приходять до мечеті, – близько 30%. Тому важливо, щоб мечеть була не лише місцем молитви. Повинні бути уроки, заходи, навіть святкова програма. Зацікавленість людей потрібно підтримувати. В нашому культурному центрі є недільне навчання, є уроки арабської мови, спеціальні заняття по Корану, як правильно молитися; також розповідаємо про східну культуру, про іслам.
Щоб проводити такі уроки, потрібно мати досить великий об’єм знань.
У нас є хороші вчителі арабської мови; щодо релігійних тем – то заняття проводжу я. В першу чергу в імама має бути хороша релігійна освіта. Але він повинен не тільки бути спеціалістом у шаріатських науках, він має розуміти особливості місця та людей. Навіть в Україні Київ та Львів відрізняються, є свої «внутрішні закони», свій менталітет. Ми всі українці, але різниця відчувається. Навіть вчора мав розмову з одним студентом із Палестини, він навчався у Харкові і його університет перевівся сюди. І він відчув різницю. У Харкові люди більше прості, у Львові – трохи складніші, відчувається більше інтелігентності. Тому імам повинен вміти пристосуватися, а не робити все, як він звик. І це важливо не тільки для імама, а навіть для муфтія: одна з умов для того, щоб він давав фетву** – це «розуміти людей», їхні традиції, умови життя, культуру. Ось я, наприклад, кримський татарин, у нас є своя культура та звичаї, але буде неправильно, якщо я буду давати фетву, посилаючись на власні традиції.
Також читайте: У Львові відбувся перший тур турніру з міні-футболу «Кубок Мухаммада Асада»
Чим для Вас особисто став Львів за сім років?
Мені буде непросто переїжджати до Києва. У Львові у мене є багато друзів з-поміж українців, християн. У Львові люди більш релігійні, ніж я бачив у інших містах. Коли я приїхав до Львова, мене вразило, коли побачив ставлення людей до церкви, до богослужіння. В Криму, та навіть коли жив у Харкові, я такого не бачив – було помітно, що там мало хто ходить до церкви. Також у нас було дуже багато співпраці зі священниками, з УКУ, зі студентами. Я бачив відкритість, бажання дізнатись про іслам, про спосіб життя мусульман. Львів дав мені незабутній досвід – самі люди, їхня щирість, допомога. Звичайно, були й не дуже приємні моменти, але це буває не тільки у Львові.
«Він навіть не знає як молитися, але говорить про джигад»
До речі, під новиною на нашій сторінці у фейсбуці про Ваше призначення муфтієм з’явився такий коментар: «Нащо нам імамів, муфтіїв і мусульманів?! Ще нам тут їхнього джихаду не вистачало!» Що б Ви відповіли?
Тут є дві сторони. Можливо, ця людина має негативний досвід контакту з мусульманином. Може, мусульманин не дуже добре з ним поступив. Таке можливо. Іслам для нас – ідеальна релігія, але мусульманин – це людина, і вона не ідеальна. На жаль, серед мусульман є такі, що можуть робити дуже погані речі. Ось навіть у час війни є російські мусульмани, які підтримують сторону агресора і кажуть те, що забороняє Коран. Українським мусульманам боляче це чути, а ті «мусульмани», які підтримали війну проти України, будуть відповідати за свої дії та слова. Те, що вони кажуть – це брехня. Але врахуйте, що війну підтримує і частина російських християн, багато православних, але православні українці не несуть за них відповідальність.
Друге, що треба зрозуміти людині, яка написала такий коментар, що мусульмани – це невід’ємна частина українського суспільства. Якщо ми кажемо про кримських татар, то це не одне століття спільної історії. Окрім цього, Україна – це вільна країна, будь-який громадянин може бути християнином, мусульманином чи іудеєм, або атеїстом і не вірити.
Автор коментаря згадав про «джихад». Він боїться «ісламського тероризму».
Тема джигаду – це як мильна бульбашка, про нього багато говорять, але його не розуміють. В ісламі найголовніший джигад стосується взаємин людини із Всевишнім. Людина сповнена «его», і навіть може відійти від Бога, бо любить, наприклад, випивати, або чинити перелюб, або красти. І коли людина над собою працює, то розуміє, що це гріх, цього не можна робити, це і є найважливіший джигад в ісламі. В Корані нема такого терміну як «Священна війна».
Але на практиці є люди, які називають себе мусульманами, вони оголошують джигади і чинять насилля.
Джигад означає – проявляти зусилля в чомусь. Наприклад, зараз, коли я захищаю свою сім’ю, свій дім, або свою країну – це також є джигад. Тому що я захищаюсь. В часи Пророка Мухаммеда (мир йому), коли нападали на мусульман і вони захищались, то називали це джигадом. Був час в Україні, 10-15 років тому, коли деякі були схиблені на цьому. Він навіть не знає як молитися, але вже говорить про джигад. І над тим, щоб цю тему розкрутити постійно працюють.
Хто розкручує, хто маніпулює терміном «джигад»?
По-різному; інколи політики деяких країн, а допомагають їм недобросовісні ЗМІ. Ось навіть «ІДІЛ», який у мусульманському світі ми називаємо «ДАІШ»: ми розуміємо, що це було зроблено спеціально. Коли Бен Ладен (Аль-Каїда) набрид, виникла потреба в чомусь новому, більш зловісній силі.
Але багато мусульман піддалося і пішло в «ДАІШ».
На жаль, так було. У кого немає знань, хто не розуміє – того легко загітувати, впливаючи на емоції, апелюючи до почуття справедливості та солідарності. Дуже важливо підкреслити, що на пропаганду «ДАІШ» найбільше піддавались молоді хлопці, 18, 20, 25 років. А коли вони вже були там, то починали розуміти, куди попали.
Читайте також: Пастор Герой: «Все, що відбувається в Україні та в світі, є частиною Божого плану»
«Є десятки аятів (Корану), які осуджують те, що робить сьогодні Росія»
Днями Верховний муфтій Росії Талгат Таджуддін заявив, що росіяни «звільняють» український народ «від ЛГБТ та іншої сатанинської нечисті». Він, подібно до православного патріарха Кирила, намагається виправдати війну проти України. На Заході справді поширюється ЛГБТ-ідеологія та інші речі, які суперечать не лише Корану, але й Біблії, то чи є хоч якесь раціональне зерно в його словах?
Звичайно, іслам проти ідеології ЛГБТ. Але, якщо людина обрала для себе цей шлях, то це не означає, що ми повинні шкодити їй, бити чи вбивати її. Ми можемо пояснювати, розмовляти, і це може принести більше користі. В Корані написано, що навіть у питаннях віри не може бути примусу.
Отже, це не причина йти і вбивати в Україну?
Він говорить подібне, щоб отримати для війни більшу підтримку мусульман. Верховний муфтій Росії займається грою слів. Насправді в Росії більше нечисті. Це брудна гра. Йому сказали, він це зробив. Але він буде відповідати за свої слова. Він підтримує війну, підтримує злочин, він виправдовує злі дії свого тирана. В Корані багато розповідається про фараона, який був найгіршим тираном. Чому він став таким? Бо він почав називати себе богом через необмежену владу, яку він мав. І були люди, які підтримували його тиранію та виправдовували її.
Одного разу видатного ісламського вченого імама Маліка запитали: хто є найбільшим мерзотником? Він каже: той, хто використовує релігію задля набуття життєвих благ. Потім запитали: а хто ще гірше за нього? Імам відповів: той, хто використовує релігію задля того, щоб виправдовувати тирана, його злочини. Ці слова дуже актуальні сьогодні. І це послання для російського муфтія. Мусульмани України сприймають його слова як провокацію. Насправді не всі мусульмани Росії підтримують війну. Але багатьох він може заплутати через авторитет своєї посади, однак для них це не виправдання. У кожного є своя голова на плечах, свій розум, тож треба брати відповідальність на себе.
Пропаганду чують всі, але не всі їй піддаються.
Пам’ятаю, коли я розмовляв з батьком, то він казав мені, що був шокований тим, як в Дагестані в мечетях було багато проповідей на підтримку агресії. Я спробував дещо виправдати їх, мовляв, вони десятки років під пропагандою. Але він відповів: нехай хоч 40 чи 60 років пропаганди, але в них є Коран, якому 1400 років. Якщо він мусульманин, для нього найважливіша книга – Коран, який вчить, як правильно жити в цьому світі. І там є десятки аятів, які осуджують те, що робить сьогодні Росія.
Всевишній в Корані розповідає про те як судитимуть тиранів та людей, які просто мовчали. Так і сьогодні: злочини Кремля чиняться з мовчазної згоди росіян. Ці дві категорії людей будуть у пеклі, каже Всевишній, і між ними буде діалог. Написано, що ці «слабкі» люди обуряться, чому це вони в пеклі – вони ж не підтримували зло. Тирани від них відмовляться, а Всевишній скаже їм, що вони в пеклі, бо не говорили правди. Пророк Мухаммад (мир йому) казав: «Говоріть правду, навіть якщо вона буде для вас гіркою, проти вас».
Також читайте: Сьогодні у Ісламському культурному центрі у Львові святкували Курбан-байрам
«Твоє випробування – це те, що зробили твої руки»
На Вашу думку, чому Бог не знищить Путіна, якщо він творить багато зла?
Це складне питання, але відповідь проста. Всевишній каже: «Ми сотворили життя і смерть для того, щоби вас випробовувати, у кого буде найбільше добрих справ». Те, що з нами відбувається, є випробовуванням, а життя є тимчасовим. І поки ти живеш на землі, твоя віра буде випробовуватись. Іноді, коли мені погано, я можу поводити себе не дуже добре, а коли мені добре – то всі ми віруючі. А під час випробувань проявляється справжній характер людини.
Для чого потрібно, щоб проявлявся характер?
Це потрібно для того, щоб людина побачила сама себе та виправилась. Є один аят в Корані, згідно з яким твоє випробування – це те, що зробили твої руки. Часто люди нарікають на Бога, коли зустрічаються з випробуваннями. Але якщо подивитись уважно на життя такої людини, то швидше за все ми побачимо, що вона п’є, краде, ображає інших, робить все, що захоче, не молиться, не вдячна Всевишньому. А коли хвороба чи проблема з фінансами, то відразу претензії до Всевишнього. А що ти зробив, щоб в тебе було все добре? Буде Судний день, коли ми залишимось на самоті перед Всевишнім, тому випробування допомагають нам підготуватись до Суду. Наше життя дуже крихке: ось сидиш, зупинилось серце – і все.
То як бути з Путіним?
Путін та подібні тирани – це всього лише засіб, щоб люди задумалися та навернулися до Всевишнього. Найбільша кара беззаконним – це не фізична смерть, бо всі ми вмираємо; найбільша кара чекає на них у День Суду. Ми як мусульмани, а також християни, вірять, що є Судний День, коли кожен буде відповідати за свої вчинки.
Більшість думає, що перемагає завжди той, у кого більше зброї.
Але це не так.
Читайте також: Ієромонах Іов (Ольшанський): «Хлопці хочуть знати, що їхня жертва не буде даремна»
«Найголовніше, що у нас є зв’язок з львів’янами»
Чи відчуваєте, що чогось не встигли зробити у Львові?
Багато ми вже зробили – і найголовніше, що у нас є зв’язок з львів’янами. Важливо, що про нас знає обласна та міська влада. Ми є частина українського суспільства. Ми готові допомагати, ми відкриті, ми не думаємо погано про християн. Ми всі люди, нас всіх сотворив Всевишній. Тому ми повинні добре ставитись до інших людей, незважаючи на їхню релігію.
Трошки незвично було бачити, що Ви, імам, а тапер вже й муфтій, поставили лайк у фейсбуці під новиною про те, що у Львові побачила світ книга Папи Івана Павла ІІ «Чоловіком і жінкою сотворив їх. Богословʼя тіла».
Я знаю добре Назарія Петріва (натхненник проекту і один з перекладачів, – ДВЛ), ми мали з ним гарну співпрацю. Я поставив «лайк», бо інституція сім’ї, інститут чоловіка й жінки є важливим. Всевишній каже в Корані, що чоловік і жінка сотворені однаковими, але в кожного з них свої ролі. Якщо Папа Римський або хтось інший говорить про добрі актуальні речі, відстоює цінності, які мені близькі, то чому б мені не поставити «лайк»?
Спілкувався Андрій Толстой
*Номінальні християни – люди, які називаються, або вважаються християнами, але взагалі або дуже мало цікавляться своєю вірою, ніколи не відвідують богослужіння або відвідують украй рідко, здебільшого не дотримуються Божих та церковних заповідей або взагалі не знають їх.
** Фе́тва (араб. فتوى) — богословсько-правовий висновок в ісламі, зроблений для роз’яснення і практичного застосування якогось припису шаріату чи тлумачення якогось казусу з позицій шаріату. Вчений, який дає відповіді на питання релігійно-правового характеру,- називається факіхом (муфтієм).
Читайте також: Ігумен Крехівського монастиря: «Мій тато сказав: то тут нормальні хлопці, можеш залишатися»
Львівські мусульмани долучилися до акції “Іслам – мир”