Собор святого Архистратига Михаїла та інших безплотних сил цього року в ПЦУ та УГКЦ святкуватимуть 8 листопада (раніше це було 21 числа).
Михаїл – архангел, ім’я якого перекладається «хто як Бог?» або «хто рівний Богові?» – головнокомандувач Божого війська. На чолі вірних Богові ангелів Михаїл виступив проти Диявола та ангелів його. Натхнені заздрістю та гординею бунтарі вирішили зробити революцію на Небі та встановити царство зла у Всесвіті, однак святі ангели перемогли їх, скинувши з Божої присутності на землю.
Вчення про ангелів було поширене ще в старозавітній церкві та в апостольські часи. Часто вони являлись у вигляді людей та передавали важливі вістки від Бога. Також у Святому Письмі згадуються випадки, коли ангели захищали людей, або ж були виконавцями Божих судів над нечестивими. В пророчих та апокаліптичних книгах Писання ангели також зображені як ті, хто невпинно поклоняється Богові на Небесах, звершують Небесну Літургію. Згідно слів Ісуса Христа та церковної традиції, кожна людина при хрещенні отримує особистого Ангела-Хранителя — друга та опікуна на все життя.
Також читайте: Сім святилищ, з’єднаних прямою лінією: меч святого Михаїла
Ангели були настільки реальними для членів церкви у Першому столітті, що деякі люди, помилково починали поклонятися їм як Богові, не усвідомлюючи, що ангели це «служебні духи, що їх посилають до послуг тим, які мають успадкувати спасіння» (Євр. 1, 14). Це не означає, що до ангелів не можна звертатись, чи просити підтримки. Навпаки, церковна традиція засвідчує, що безліч разів люди переживали допомогу та захист від Божих ангелів. Водночас Архистратиг Михаїл після Господа Бога і Пречистої Діви Марії є найбільшим пострахом злих духів.
В українському народі святий Архистратиг відзначений у геральдиці, вважається покровителем столиці – Києва, заступником військових, а ще його імені присвячені численні храми. Варто зауважити, що постать Михаїла настільки вагома та відома, що його також шанують в юдаїзмі та ісламі; у юдейській традиції він є заступником євреїв. А в ісламі він належить до чотирьох вищих ангелів, поміж яких Джибріль (Гавриїл), Азраїл та Ісрафіл (Рафаїл), а його самого називають Мікаїл.
Також читайте: Що треба знати про свято Собору св. Архистратига Михаїла та інших небесних сил безтілесних?
Львівські храми Архистратига Михаїла
У Львові існує кілька святинь, які присвячені Архистратигу Михаїлу:
- Храм Святого Архистратига Михаїла УГКЦ (вул. Винниченка, 22);
- Храм Святого Архистратига Михаїла УГКЦ при Національній академії сухопутних військ (вул. Героїв Майдану, 32);
- Храм Святого Архистратига Михаїла УГКЦ (вул. Зелена, 385);
- Храм Святого Архистратига Михаїла ПЦУ (вул. Каховська, 32).
Окрім того, ім’я Архистратига Михаїла носить храм Львівської Архідієцезії РКЦ у с. Зубра, проте свято Святих архангелів Михаїла, Рафаїла та Гавриїла Римсько-католицька церква відзначає 29 вересня.
Також читайте: Святий Михайло не лише на білому коні. Склади, хіппі, КДБ і інші цікаві факти з історії храму святого Михаїла у Львові
Що ми знаємо про ангелів? 5 найцікавіших фактів про наших заступників та охоронців