«Прийдіте, прийміть усі духа премудрости»: свято Богоявлення – простір нової надії

Сьогодні створіння просвічується. Сьогодні радіє все на небі й на землі. Ангели і люди об’єднуються, бо куди приходить Цар, там і лад настає. Тому спішімся на Йордан, щоб усі ми на Івана поглянули, як він хрестить нерукотворну і непорочну голову. Разом з апостолами заспівавши, закличмо: З’явилася благодать Божа, спасенна всім людям, появляючи і даючи вірним велику милість.

Литія свята Богоявлення

«Настільки сильними є святого хрещення води, що людину небесною птахою можуть зробити. Це Йорданські струмені творять — природі людській приробляють крила, ними ж летіти їй в Небеса, які розкриваються», – пише у слові на празник Богоявлення Господнього святитель Димитрій (Туптало). І справді, свято Богоявлення святкують як одне з найбільших християнських свят, через нього заново переживаючи подію власного хрещення – омиття з гріхів, відновлення первісної чистоти.

«Сьогоднішній празник давніше звався днем “просвіщення”, бо в цей день було хрещено оглашенних, а вони, як і всі, у святому хрещенні отримували ласку “просвіщающу” (просвітлення)», – зазначає у «Житіях святих» І. Луцик. «Ісус Христос, згідно з переданням, після свого хрещення сам охрестив Пречисту Діву, святого Йоана Хрестителя, а потім апостолів. Хрещення Спасителя відбулося в п’ятницю. Місце, де Христос прийняв хрещення, лежить між Сартаною та Єрихоном. Це те саме місце, де Ісус Навин багато століть тому перейшов з народом ізраїльським сухою ногою через Йордан, а сталося це завдяки скинії завіту, котру священники тримали, стоячи в ріці так довго, поки весь народ не перейшов на другий берег. Хвилі Йордану в часі хрещення затрималися і не плили».

«Побачили Тебе води, Боже, побачили Тебе води і налякалися. Йордан повернувся назад, побачивши вогонь божества, що тілесно сходив і входив у нього. Йордан повернувся назад, побачивши Духа Святого у виді голубинім, як сходив і літав над Тобою. Йордан повернувся назад, бачачи, що невидимий став видимим, Создателя воплоченого, Владику у виді раба», – такими словами молитва Чину великого освячення води згадує момент Хрещення. Роль же цієї події вимірюється не формальністю обряду, якого Христос – як безгрішний – не був зобов’язаний дотримуватися, а фактом, власне, Богоявлення – Триєдиного Бога, який у особливий, видимий для людини спосіб, відкривається для її сприйняття.

Також читайте: Свято Богоявління

Богоявлення, Йордан, Водохреща: контраверсії і автентичне розуміння

Святе Богоявлення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа Церква святкує величними богослуженнями; одну ж із найважливіших ролей у ньому посідає водосвяття – Чин великого освячення води Святих Богоявлень. Саме із цим освяченням найчастіше асоціюють празник. Виражено це і в традиції святкування Водохреща, зокрема у великому освяченні води, яке щорічно звершують у Львові на площі Ринок. Велелюдна молитва вже є майже легендарною і її традиція триває дотепер.

Також читайте: Чому і для чого Церква освячує воду?

Яким було Водохреще для львів’ян 85 років тому?

Про традиції свята Богоявлення у давньому Львові

Воді ж, освяченій у день Богоявлення, приписують особливі, подеколи навіть магічні, властивості. З нею ж пов’язують і «цілющі» купання у водоймах, що стають для декого обов’язковим – або й головним – атрибутом свята, запорукою оздоровлення. Таке сприйняття Йорданської води викривлює сутність благодаті, явленої через освячення. Сила, що сповнює воду – це не магічний засіб, а присутність Святого Духа, якого призиває священник у Чині освячення; через Божу присутність вода стає проявом Божої могутності. Сама по собі вона не спроможна змити гріхи чи оздоровити недугу – її сила полягає у могутності Творця, у вірі, що дає життя. 

Також читайте: “Нічого святого у купаннях на Водохреще нема”, – Митрополит Димитрій (Рудюк)

“Коли Йорданська вода “не працює”?” – відповідь о. Сергія Гончарова

О. Юстин (Бойко): ”Ви можете провести у річці на Йордан хоч цілий день, але цим гріхи не змиєте!”

“Забобонне Водохреща”: як не втратити духовне у прикметах?

«Глас Господній над водами кличе, промовляючи: прийдіте, прийміть усі духа премудрости, духа розуму, духа страху Божого, явленого Христа», – каже тропар Чину великого освячення води Святих Богоявлень. Це свято, що являє Бога, присутнього серед людей, що кличе усіх до спасення. Через Нього усі люди стають причасниками вічного життя. Тому свято Богоявлення – свято величної слави, до якої людина – як Божа дитина – покликана і запрошена прикладом самого Христа. Нехай це свято для нас буде джерелом надії та певності, що Божа сила більша за всі випробування, які ми переживаємо; нехай уприсутнює для нас Його мир – « бо куди приходить Цар, там і лад настає».

Також читайте: Митрополит Макарій: “Освячена на Богоявлення вода – цілюща”

Владика Димитрій (Рудюк): “Хай свята йорданська вода буде на душевну та тілесну користь!”

Владика Володимир (Груца): «У Богоявленні Господь стає солідарний з людиною»

«Сьогодні Іван показує нам як бути предтечею Бога до людських сердець», – владика Володимир на Богоявлення

Владика Матфей: «Господь хоче, щоб і сьогодні ми почули Його голос там, над Йорданом»

о. Олег Древняк: “Йорданівська вода просвітлює розум людини, затьмарений гріхом і дає можливість робити добрі справи”

О. Юрій Блажиєвський: “Вся наша віра побудована на Богоявленні”

о. Орест Фредина: «Ісус Христос, входячи в йорданські води, забирає тягар нашого гріха на Свої плечі»

«Сьогодні – день очищення і відродження людини», – о. Мирон Горбовий про свято Богоявлення

 

Підготувала Марія Цьомик