«Породила понад усяке слово ту, що родила Слово»: свято Зачаття святої Анни, коли зачала Пресвяту Богородицю

З цього пізнали ми, Всенепорочна, що Всевишній полюбив тебе понад усіх, бо ворог твій, сатана, ніколи не втішався тобою. Він пробував заволодіти тобою від зачаття твого, але безуспішно; бувши князем тьми, осліплюваний був блиском благодаті Божої, що опромінювала тебе. Тому, тремтівши, повертався, не припускаючи, що це та жінка, яка голову його має розчавити.

Стихира на Вечірні свята

Свято Зачаття святої Анни, коли зачала Пресвяту Богородицю, не лише наближає нас до торжества Христового Різдва, а й вкотре повертає до початків місії спасення людини, що розпочалася ще після гріхопадіння в Едемському саду.

Свято Зачаття Пресвятої Богородиці від святої Анни – шановане. Його ім’я носить Архикатедральний Собор Тернополя та інші святині в Україні. У Львові ж храмовий празник цього дня святкує, зокрема, храм святої Анни УГКЦ; тут з нагоди свята Апостольська Пенітенціарія відновила відпуст, приурочений чудотворній іконі Матері Божої Неустанної Помочі, що перебуває у цій святині.

Попри певні розбіжності у розумінні, а відтак і вшануванні непорочності Марії, що розділяють Католицька і Православна Церкви, сам факт вибраності Її Богом як досконалої обителі для Христа, не викликає сумнівів. Відтак і свято – Зачаття святої Анни, коли зачала Пресвяту Богородицю – підкреслює подію, що з-поза меж природного людського сприйняття стала реальністю. Дуже добре оспівує її тропар свята: «Днесь узи бездітности розрішаються, Йоакима бо й Анну вислухавши, Бог проти надії явно обіцює, що вони родитимуть Богодівицю, з якої сам родився неописанний».

Читайте також: Диякон Андрій Кобилюх: «Сьогодні Господь Бог робить чудо там, де людина його не чекає»

Обітниця «проти надії», яку Господь  дає, засвідчує Його владу над природою світу. «Бог-бо віддає за гріхи сподіяні, а не природи недоліки; коли ж чиюсь закриває утробу, чинить те, щоб знову її відкрити чудесно, і нехай буде відомо з цього, що не від пожадливости ані від похоті тілесної, але від Божого то сталося дару», – цитує у своєму Слові на зачаття Пресвятої Богородиці від Святої Анни святого Єроніма Димитрій (Туптало). Діва, що мала стати Матір’ю Бога, мусила уникнути первородного гріха; і Господь у таїнственний спосіб сам захистив Її від його отрути. 

Врешті, краще за усілякі пояснення розкривають глибину цієї події піснеспіви свята. стихира на Вечірні, яку моляться у переддень празника, говорить: «Коли чудний Михаїл з неба на землю скинув змія великого, змія ветхого, званого дияволом і сатаною, що хоботом свого безумства відірвав третину зір небесних, тобто ангелів, тоді лукавством своїм він потягнув за собою весь рід людський, запустивши смертоносну отруту в його коріння. Однак вона не досягнула тебе, блаженніша Донько Якимова, що єдина непорочно зачалася і непорочною зосталася».
 

Читайте також: «Свято Зачаття Пресвятої Богородиці заохочує нас перемагати себе…» – о. Василь Рудейко

Зачаття Богородиці від святої Анни стає упротилежнює гріхопадіння перших людей. Через нього народжується та Жінка, про яку сам Господь говорив змієві – Жінка, потомство якої розтопче йому голову. Це Жінка, що була вбережена від гріха, про що святитель Димитрій наводить слова Давида: «”Створив, як єдиноріг, Святиню свою на землі. Як же-бо єдиноріг [за правдомовців повіствуванням] ретельно обороняє свою оселю, ніякому не допускаючи нечистому звірові наблизитися, так і Син Божий своєю святинею на землі зробив Пречисту Діву Марію неприступну для нечистого звіра пекельного, який весь рід людський гріховним жалом кусає і оскверняє і отрутою смертоносною, що гріхом входить, наповнює. Не зранив смертоносною тою отрутою ту, що хотіла бути матір’ю життя, не зміг осквернити гріховною вадою скарби чистоти — нескверну отроковицю, про її чистоту і сам Дух Святий у Пісні Пісень дає свідчення такими словами: “Вся гарна, близька моя, і вади нема в тобі”».

Читайте також: Сьогодні відзначають свято зачаття Пресвятої Богородиці праведною Анною. Акценти свята

Подію Зачаття Богородиці описують апокрифічні тексти, зокрема Євангеліє від Якова. За переданнями, праведні Йоаким і Анна, проживши благочестиве життя, не мали дітей, чим гірко побивалися; і Господь обрав саме їх батьками Богородиці. Вістку про це приніс їм ангел, покликавши до здійснення Божої волі щодо них.

Про це пише Єронім: «Так-бо за велінням ангела обоє з місць своїх, де були, рушили і йшли до Єрусалиму. І коли прийшли на місце, про яке казав ангел, там зустрілися, навзаєм втішилися. І про обіцяний їм плід одне одному розповіли, належну дяку Господеві, що смиренних підносить, віддали. І, поклонившись Богові, повернулися в дім, чекаючи радісно сповнення обіту Божого». 

Благословенну зустріч богоотців зберігає ікона свята. Це зустріч, що засвідчує глибоку подружню любов, єдність та підтримку серед великих випробувань і велику довіру до Господа і Його могутності.

Читайте також: Святі Йоаким і Анна – невтомні у Надії

Народження Марії – це подія багатовимірна. Для бездітного подружжя – особиста радість. Для світу – початок спасення. Цей перший аспект, власне, промовляє дуже сучасно до тисяч сімей, що з певних причин не можуть народити дитину. Для подружжя, яке прагне стати батьками, це великий біль; для віруючого подружжя – велике випробування, зокрема й віри. Йоаким і Анна пережили зовнішні насмішки та звинувачення суспільства, яке зневажало їх як великих грішників; пережили і випробування власної довіри до Творця, але смиренномудріє перемогло. Богоотці є прикладом для сімей – любові попри все, вірності, надії до кінця. 

Про них святитель Димитрій наводить такі слова Єпіфанія, єпископа Кіпрського: «Батьками її були Йоаким і Анна, що в житті своєму Богові угодили і плід достойний принесли — Святу Діву Марію, Церкву і Матір Божу. Йоаким же, і Анна, і Марія — ці троє Пресвятій Тройці очевидно принесли жертву хвали. Йоаким-бо пояснюється — приготування Господнє, бо від нього приготувалася Церква Господня, тобто Діва. Анна ж знову тлумачиться як благодать, бо Йоаким і Анна благодаті сподобилися, що молитвами своїми такий народили плід — Святу Діву».

Читайте також: «Коли ми відчуваємо проблему сім’ї, переживаємо моральний її занепад, варто було б звернути увагу на святих Йоакима та Анну», – о. Петро Політило

«Празнує днесь вселенна зачаття Анни, що сталося від Бога, бо вона породила понад усяке слово ту, що родила Слово», – так оспівує зачаття кондак свята. Оспівує – і визначає найвищу місію Марії, до якої Її покликав Господь. «Понад усяке слово», тобто понад людське розуміння, Анна зачинає попри реальний фізичний стан, і народжує особливу доньку – ту, що сама стає Матір’ю Спасителя – Матір’ю Творцеві світу, Матір’ю Слова, через яке постало все. 

Зачаття Марії – свідчення того, що мудрість Господня завжди бажає дати людині найкраще, провадить її до спасення. Тому те, що по-людськи здається неправильним чи неможливим, в очах Божих є вчасним і корисним – бо дається з Його любові.

Читайте також: О. Артемій Бабленюк: “Свято Зачаття Пресвятої Богородиці надихає завжди мати надію на Бога”

«Достойно воно, щоб Цариця неба й землі, чесніша від херувимів і незрівнянно славніша від серафимів, зачалась і зостала непорочною, як були створені й перебували святі ангели; щоб вони, слугами Божими бувши, не могли виносити себе понад свою Царицю – Матір Божу. Це Господь так ізволив й уклав усе премудро. Йому слава й похвала!» – промовляє стихира на Литії свята. Нехай чудесне Зачаття стає для нас усіх запорукою, що довіра до Бога творить чуда у житті людини – і пригадує про ту, все життя якої було втіленням Божого задуму. Вона назавжди залишається нашою опорою, опікункою, надією та Матір’ю.

Підготувала Марія Цьомик