«По Різдві діва, і по смерті жива»: Успення Пресвятої Богородиці

Прийдіть, усі кінці землі, похвалімо святий перехід Богоматері, бо вона віддає в руки Сина непорочну душу! Тому святим її успінням оживотворився світ; він з безтілесними хорами й апостолами світло святкує в псалмах, піснях і духовних похвалах.

Литія празника Успення Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії

Свято Успення Пресвятої Богородиці – одне з найбільших торжеств церковного року, присвячене особливому ушануванню завершення земного життя Діви Марії та Її відходу до Неба. Свято Успення з особливою величністю святкують у східних християнських церквах — православних і католицьких, а також вірменській церкві. В Римо-католицькій церкві відзначають Внебовзяття Пресвятої Діви Марії, святкуючи її перехід на Небеса, царицею яких Її вінчає Господь. За григоріанським календарем це свято відзначають 15 серпня, а за юліанським, якого поки що дотримуються ПЦУ та УГКЦ, – 28 серпня. Втім, цьогоріч цю дату святкують востаннє: вже з 1 вересня вступає в дію календарна реформа, за якою Церкви в Україні дотримуватимуться спільного календаря щодо нерухомих свят. Тож наступного року свято Успення Україна відзначатиме 15 серпня.

Також читайте: Успення Пресвятої Богородиці 28 серпня святкують православні та греко-католики

Сьогодні Успіння Пресвятої Богородиці святкують православні та греко-католики

Молитва перед іконою Успіння Пресвятої Богородиці

Це свято має незвичайний характер. Подія, яку в ньому оспівують, – це, в людському розумінні, смерть; проте Церква відзначає її щонайторжественніше. До празника Успення християн вірних готує двотижневий піст; цей час присвячують молитві та розважанням над життям Пресвятої Богородиці, яке завершилося переходом до неба. За переказами цього дня апостоли зібралися в Єрусалимі для прощання і поховання Богородиці. Сам же Її відхід за християнською традицією називають не смертю, а успенням; а відтак після поховання тіла Богородиці не знайшли у гробі, тому Церква говорить про те, що Матір Божа була взята на небо з тілом і душею. Її особлива місія Матері Спасителя звершилася у Її поверненні в Його обійми. 

Також читайте: …в Успінні ж світу не залишила єси, Богородице…

Успіння Пресвятої Богородиці: головні акценти свята

Отець Павло (Долішний): «Успіння Пресвятої Богородиці – це завершення її земного життя, але не припинення у перебуванні з нами»

Святом Успення завершується церковний рік; за кілька днів він розпочнеться знову празником Різдва Пресвятої Богородиці. Таким чином Успення не просто входить у перелік дванадцяти найбільших свят, а є наче ключем, у якому сповняється повнота – завершенням задля нового початку. В народі цей празник називають також Першою Пречистою і дуже шанують; а проте пов’язано з ним і чимало побічних вірувань і навіть забобонів. Утім, Христова Церква через святкування Успення закликає переосмислити саме таїнство смерті; і хоч подія відходу Богородиці сама собою закликає до певної стриманості, глибокого пережиття замість бучного святкування, християни у цьому празнику заглиблюються в радість буття з Богом, задля якого кожна душа рано чи пізно відходить зі земного світу.

Також читайте: Декілька стереотипів про свято Успіння Пресвятої Богородиці

С. Севастіяна (Карвацька): “Успіння — це свято життя”

Митрополит Димитрій (Рудюк): «Успіння» – тимчасовий стан розлуки з тілом до остаточного з’єднання з ним під час Страшного Суду»

Почитання цього празника таке велике, що його ім’я носять найвизначніші українські святині – Києво-Печерська, Почаївська та Унівська Лаври, а також численні храми, серед яких – храми Львова, зокрема церква Успіння Пресвятої Богородиці ПЦУ, що на вулиці Руській, а ще – Вірменський кафедральний собор. Святу традиційно приурочують багаточисельні прощі. У час карантинних обмежень, а відтак – повномасштабного вторгнення, стало неможливим проведення велелюдних паломництв, проте львів’яни пам’ятають серпневі прощі до Унева, де й тепер урочисто святкують празник Успення торжественними богослуженнями та хресною ходою. 

Також читайте: Єрм. Юстин (Бойко): “Проща до Унева стала подихом свободи”: історія прощі з 1992 року. ФОТО

Цікаві факти про Вірменський Собор Успіння Пресвятої Богородиці у Львові

Святкові тексти, зокрема й сам тропар празника, проводять постійні паралелі із Різдвом та Успенням Божої Матері, акцентуючи на неповторності Її покликання. Життя Богородиці з точки зору людської логіки було суцільним парадоксом. Народжена з непорочного зачаття Діва, що народила Сина – і завершила земний шлях не смертю, а переходом до самого Життя. «У Різдві дівство зберегла Ти, в успенні світа не оставила Ти, Богородице. Переставилася Ти до життя, бувши Матір’ю Життя», – говорить тропар, а кондак продовжує: «Як Матір Життя до життя переставив той, хто вселився в утробу приснодівственну». Ця смерть, що «наперед заповідає життя», засвідчує через Матір Божу надію для кожної людини, покликаної до спасення. А сама Богородиця, якій Христос поручив опіку над людством, залишається Матір’ю, яка молитвами визволяє від смерті. Тому свято Успення вкотре засвідчує цю «перемогу над законами природи», і люди, неспроможні зрозуміти це таїнство, благоговійно його вшановують.

Також читайте: Владика Венедикт: «Свято Успіння Пресвятої Богородиці пригадує нам, що кожен із нас зустрінеться із Богом»

Архімандрит Ісагак Погосян: “Свято Успіння нагадує про реальність Христових обіцянок”

Отець Ігор Бурмило: “Празник Успіння – це ще один доказ Божої ласки до людей”

Свято Успення є свідченням присутності Божої Матері серед нас, особливо в часі випробувань. Її, як каже кондак свята, «в молитвах невиспущу Богородицю і в заступництвах незамінне уповання», вірні можуть і покликані призивати та вшановувати, адже Її опіка протягом усієї історії людства була незмінним порятунком та захистом. У часі війни таїнство смерті можна переосмислити і в контексті відходу до вічності воїнів, смерть яких також стає блаженним успенням. І нинішній празник найбільше говорить про Життя, яке не проминає, стаючи найбільшою надією і наснагою духовного і тіленсного змагання до перемоги в Бозі. 

Також читайте: Блаженніший Святослав на прощі до Унева: “Свято життя є змістом Успіння Пресвятої Богородиці”

прот. Ігор Цмоканич: «Найкращий прояв нашої набожності до Пресвятої Богородиці – це наслідувати Її в її чеснотах»

о. Андрій Сіданич: «Богородиця показує, що святість – це шлях нашого життя у любові»

Підготувала Марія Цьомик