«Пора покаяння»: початок Великого посту

Засяяла твоя благодать, Господи, засяяло і просвічення душ наших. Це час підхожий, це пора покаяння. Тож відкладімо темні діла і зодягнімся в одежу світла, щоб пропливши велике море посту, прибули ми до воскресіння на третій день Господа і Спаса нашого Ісуса Христа, що спасає душі наші. 

Стихира Вечірні у Неділю Прощення

Сьогодні Східна Церква розпочинає Святу і Велику Чотиридесятницю – Великий піст, простір приготування до свята Воскресення Христового. 

Серед постів літургійного року Великий піст – найдовший. Він триває шість тижнів, які називають Чотиридесятницею, а відтак Великодню передує ще один тиждень – Страсна Седмиця. 

Час Великого посту – це період духовної та тілесної праці над собою. Час посту передбачає зміни у літургійному житті: особливі моління, зокрема зі звершенням поклонів, обмеження у служінні щоденних Літургій, великопосні богослуження – Велике Повечір’я із Каноном Андрея Критського, Літургія Преждеосвячених Дарів, сорокоусти тощо. Цей час присвячений усіляким обмеженням, що стосуються щоденного життя людей: заборона на проведення гучних святкувань, обмеження в споживанні певних страв і т. д. Але насправді найважливішим у періоді посту є намірення та глибоке його пережиття. Його можна досягнути лише індивідуально, установивши свої обмеження, що стосуються особистої аскези, в міру потреби та можливостей. Кілька порад на цю тему – в нашій підбірці:

Піст. Молитва. Милостиня

Дванадцять питань і відповідей про піст

Сім книг, які варто прочитати у Великий піст

5 чудових кулінарних рецептів на Великий піст

Відмовтеся від Фейсбуку і застеляйте ліжко: нестандартні поради на Великий піст

10 корисних звичок на Великий піст, які допоможуть розпочати нове життя

Тілесний вимір посту надзвичайно важливий, хоча дуже часто, особливо в останні роки, він дещо нівелюється, спрощується популярною тезою «В піст головне – не їсти одне одного». Звісно, Свята Чотиридесятниця першочергово акцентує на духовній переміні через покаяння, переосмислення свого життя. Проте тілесна аскеза не менш важлива, бо саме вона покликана допомогти людині в зміні духовного життя. 

До вашої уваги – кілька порад про те, як пережити час посту з максимальною користю для душі й тіла – і не втратити цього особливого часу, який щонайкраще призначений для оздоровлення людини:

5 порад на Великий піст від Митрополита Димитрія

7 порад на Великий Піст від Митрополита Епіфанія

10 порад отця Піо на Великий піст

«Мета посту – очищення і покаяння душі»: Десять думок Преосвященного Володимира про Великий піст

Час війни змушує – і дозволяє – переосмислити поняття та потребу посту. Через молитву і самозречення людина долучається до великої справи, довіряючи Богові випробування свого життя, відтак випрошуючи цим Його допомоги. До посту, зокрема, закликає і духовенство, особливо у дні найбільших складнощів – так, до прикладу, річницю повномастабного вторгення російського агресора українська Церква зустріла постом і молитвою в наміренні перемоги над ворогом. Опираючись на численні історичні й біблійні факти перемог, здійснених завдяки посту, вірних і нині спонукають не втратити цієї духовної практики і малою особистою жертвою долучитися до спільної мети.

Цікаві думки духовенства про те, чим є піст – і зокрема Великий піст – для віруючої людини, яку особисту користь він приносить їй та як здобути із нього найбільше плодів, дізнайтеся із підбірки наших матеріалів:

Роздуми єпископів Львова на Великий піст

Митрополит Епіфаній: “Великий піст – це особливий час для покаяння і духовних змін”

Митрополит Димитрій: «Великий піст дозволяє сучасному християнину самозаглибитись»

Владика Степан Сус: “Великий Піст – це нагода розпочати нове життя”

о. Орест Фредина: «Великий піст — це прекрасні ліки для нашого тіла і душі»

о. Тарас Михальчук: «Великий піст – це час особливої призадуми і внутрішньої пустелі»

О. Павло Дроздяк: “Час посту – це можливість отримати перемогу над собою”

о. Георгій Коваленко: «Великий піст – це шлях до Воскресіння Христового»

о. Василь Нижник: «Великий піст — це дорогоцінний бальзам для зраненої душі, яка прагне відновити зв’язок з Богом»

о. Андрій Березівський: «Великий піст – це час, коли ми можемо повернути свій втрачений образ»

ієрм. Віталій Дуткевич: «Великий піст — це період відновлення у собі Божого образу»

о. Ігор Демків: «Великий піст — це час подумати про власну поміркованість»

Диякон Нестор Кизик: «Великий піст — це допомога усім нам вийти на новий рівень стосунків з Небесним Отцем»

Великий піст: молитись інтенсивніше, прощати з гідністю

Нехай час Великого посту буде радісним – як простір особистого росту, розвитку стосунків із Творцем і миру, навіть у лихолітті війни. Мандрівка до Воскресення – це нелегкий особистий шлях, але він закінчується радістю, що чекає нас за «великим морем посту».

Підготувала Марія Цьомик